Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratie apa balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratie apa balcon

Vecinul de sub apartamentul care il detin se plinge de inflitratii de apa in balcon. Balconul in discutie este partial inchis cu termopan dar nu exista spatii libere unde zapada/ploaia poate sa intre. Asa a fost de citiva ani si nu am avut nici o plingere pina acum.
Vecinul de la etajul inferior a observat infiltratia de anul trecut dar nu a anuntat pe nimeni din motiv ca nu avea timp si nu locuiste in apartament de 6 ani. Anul acesta s-a mutat in apartament si dintr-o data in luna septembrie se plinge la asociatie ca ii cade tavanul balconului si are galeata in balcon unde picaturile de apa se string.
Am rugat, prin intermediul asociatiei (adminstrator) sa ii transmita ca rog sa aduca un specialist si sa prezinte o expertiza a situatie si cum pot eu sa ajut la solutionarea cit mai rapida ( iarna bate la usa).
Nu au facut nimic. Dupa 1 luna se prezinta din nou la asociatie cu aceasi plingere si in acelaas format.
Nici eu nu locuiesc in apartament si nu am posibilitatea sa vad care sint problemele si vecinii nu doresc sub nici o forma sa se implice cu toate ca tavanul lor sta sa se prabuseasca- in opinia lor.
Dupa multa comunicatie pe banii mei, s-a dovedit ca plingerile vecinilor sint exagerate, nu este vorba de nici un tavan care sta sa pice si de nici o galeata de apa in balcon, ci chiar o nimica toata care pe ei in deranjeaza anul acesta dar nu ii deranja anul trecut.
Fara nici o expertizare, ma obliga sa inchid cu termopan restul balconului care pina acum nu a produs nici un deranj.

1) Cum trebuie sa procedez cu acesti oameni care nu doresc sa se implice in a solutiona plingerea lor?

2) Este posibil sa pretinda sa inchid balconul fara nici o expertiza ca acest lucru ar rezolva infiltratia de apa prin tavanul balconului?

3) Cum trebue sa inteleg ca a avut cunostinta de infiltratie si nu a anutat din timp sa efectuam reparatiile necesare? Cum este posibil sa urgentenze dupa bunul plac o situatie care ii era cunoscuta de mult timp si doreste de la mine solutionare rapida fara sa se implice sub nici o forma?

Pina acum am cheltuit destul de mult numai sa ma informez si sa aflu ca este multa fabulatie si indiferenta din partea lor.

Doresc sa stiu ce spune legea in aceste situatii in care se fac anumite presiuni nejustificate ( daca ar fi spus de anul trecut bineinteles as fi actionat in timp util si planificat sa nu se ajunga aici).

Multumesc
@viqua,

salut,
domna dupa ce ati constatat ca exista infiltratii, ce ati hotarat cu proprietarul care este afectat? nu ati precizat nimic din ce urmeaza sa faceti cu infiltratia aceea
Adriantot, moderator
Interesul meu real este sa ii dau in judecata si toate consturile care le am datorita faptului ca vecini pagubiti nu au inteles ca exista drepturi si obligatii ca proprietar. Au uitat de obligatia de a anunta degradarile cind le-au vazut inital. Asociatia/ presedintele trebuia anuntat.

Interesanta alegerea cuvintelor: " suspiciune referitor la interesul dv real de solutionare". Nu toata lumea jefuieste, fura, cere daune , etc cu intentii reale sau ascunse. Treaba e simpla:

nu se bate din picior cind se doreste si alt vecin sta in pozitie de drepti-. Sigur, administratia nu are nici un amestec dar in situatia data administratorul anunta presedintele de eventualele situatii care necesita implicarea lor, atunci cind sint contactati si se doreste implicarea lor.
Se poate refuza prin anuntul ca nu intra in sarcina lor. Simplu.Nu este cazul aici.

Daca presedintele a delegat administratorul sa se ocupe de corespondenta intre porprietari pentru a solutiona problemele rapid, nu vad care este problema.
Ce mai se da cu intentii reale sau ascunse cind este simplu tot: un tavan poate fi folosit si ca sicana impotriva unui vecin.
Este important cum sa dezvoltat situatia.
El vede infiltratia de cel putin 1 an si tace. Eu am un motiv ascuns sa solutionez problema in acest timp. Putin absurd sa se puna sub semnul intrebarii actiunile mele si nu ale lui.

Eu pun sub semnul intrebarii motivele lui de a ascunde atita amar de vreme degradatia balconului. Nu este ciudata alegerea lui si lasa loc la speculatii?
Proprietarul afectat nu face nimic si singura dorinta exprimata la telefon a fost sa inchid total balconul. Din expertiza lui ( care este zero) a considerat ca asa se rezolva infiltratia.

Am contact acum 4 zile o firma si astazi ora 10 eram intelesi sa vina, sa constate, sa faca devizul. La 10.30 sun si mi se spune ca are: 2 copii mici, ca nu a avut timp sa onoreze ora aleasa chiar de el, ca locuieste in afara orasului. La 11.30 a aparut, a constatat.
La 12.30 suna si transmite o suma de plata dar este un fel de deviz deschis si in realitate este un deviz care poate sa devina dublu pe oparcursul lucrarii pentru inchidere balcon ( 30% din balconul 70% care este deja inchis)) si finisaj si un mester pentru gips si infiltratii. Aici am de greu sa explic ce calificari au dar am explicat: doresc infiltratia sa dispara si nu ma intereseaza ce, cum si cit.
Am inceput bine si profesionalismul inalt al acestei firme este coplesitor.
Luni este programat un specialist in constructii sa vina sa faca constatarile la fata locului la tavanul pagubitului. Acum din nou emotii daca acest specialist este la fel de serios ca cel intilnit azi.
Daca vecinul cu tavanul refuza intrarea expertului inca un martor in plus.
Miine programata alta firma sa vina sa faca exact ce nu a facut firma de azi. Sa demostreze seriozitate si profesionalism. 50% firma de azi nu o sa primeasca lucrarea mea din motivele expuse.

Ce sa mai fac? Este o lucrare care depind de seriozitatea altor oameni si aici nu am nici un control. Mai este ceva de facut pe linga ce am programat?

"Eu pun sub semnul intrebarii motivele lui de a ascunde atita amar de vreme degradatia balconului. Nu este ciudata alegerea lui si lasa loc la speculatii?"

degradarea trebuia sa stea in propozitie

"Fiind vorba despre proprietate individuala,administratorul de imobil nu are obligatia sa se implice in solutionarea problemelor ivite intre locatari" nu are obligatia dar nimic nu impiedica sa se implice in solutinarea problemelor intre Proprietari daca toti sint de acord.
.

ContSters371153, utilizator
viqua a scris:

Au uitat de obligatia de a anunta degradarile cind le-au vazut inital. Asociatia/ presedintele trebuia anuntat.

in situatia data administratorul anunta presedintele de eventualele situatii care necesita implicarea lor,

Constientizati ca factorul generator al infiltratiei se afla la nivelul balconului dv
Nu este problema nici a asociatiei de proprietari nici a presedintelui sa remedieze defectiunile existente la partea individuala de constructii si instalatii
Dv recunoasteti
Nici eu nu locuiesc in apartament si nu am posibilitatea sa vad care sint problemele

este un deviz care poate sa devina dublu pe oparcursul lucrarii pentru inchidere balcon ( 30% din balconul 70% care este deja inchis)) si finisaj si un mester pentru gips si infiltratii

Nu are legatura infiltratia din planseul cu inchidere balcon,finisaj si un mester pentru gips...daca nu se rezolva sursa infiltratiilor...
nimic nu impiedica sa se implice in solutinarea problemelor intre Proprietari daca toti sint de acord.

Nu va suparati ,dar din opinia dv rezulta fara echivoc ca nu cunoasteti obligatiile si termenele pe care le are de respectat lunar un administrator de imobil,obligatii intre care nu intra si implicarea in solutionarea problemelor intre proprietari -problemer care tin strict de proprietatea individuala
Apreciati ca daca se implica administratorul de imobil in solutionare,in conditiile in care
Vecinul a stiu de aceasta infiltratie de peste 1 an si nu a anuntat pe nimeni
,si
Eu nu locuiesc deloc si nu vizitez apartamentul nici macar 1 data pe an.Din acest motiv, ii consider responsabili pentru neglijenta si indiferenta de a informa defectiuni

Daca dv nu locuiti de loc si nu vizitati apartamentul nici macar 1 data pe an,de ce impuneti administratorului de imobil sa se implice fata de cineva care nu locuieste si nu viziteaza apartamentul ?
Administratorul de imobil nu are responsabilittaea sau obligatia sa va solutioneze problema cu infiltratia din planseul balconului dv-care nu intereseaza partea comuna de imobil
Analizati problema si din prisma responsabilitatii ce revine fiecarui proprietar pentru proprietatea sa
Dispozitia in vigoare prevede L nr 230/2007
Art. 14
Proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, apartament sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu.

Art. 15
Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare sau sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.

Art. 17
Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament sau spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile sau sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.

Art. 18
In cazurile in care, in cladirile de locuinte, unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari sau chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.

Initial afirmati
Eu am un motiv ascuns
,dupa care completati
Interesul meu real este sa ii dau in judecata

Analizati cu responsabilitate eventuala actionare in instanta,care in speta dv,nu va garanteaza hotarare favorabila
Se scoate din context propozitii si fraze dupa care se aplica analiza.
1) Administratorul nu are anumite obligatii dar in acelas timp nu i se interzice de a preprelua obligatii. Unde in lege sta ca i se interzice daca este acceptat de presedinte, de proprietari de insasi administrator?

Problema nu consta in a remedia defectiunile, nu sint contestate de mine ci faptul ca nu a fost semnalat la timp defectiunile. Atit. Pentru mine este cel mai important aspect.
Legea spune ca proprietarul are obligatia de a semnala imediat orice defectiune. Nu s-a intimplat acest lucru. De aici porneste toata nebunia.

Cind se scoate din context, din motive ridicole si poate ignoranta, "Eu am un motiv ascuns" se poate preciza exact ce se doreste sa se sublinieze? Eventual se poate atasa si fraza care contine "extractia" inteligenta.

Imi permit acum sa spun ca rationamentul si abordarea afisate mai sus sint dintre cele mai ridicole, neinteligente si ofensive care am intilnit. Absolut patetic si inflamatoric. O abordare tipic hotul striga hot. Rog incetarea la participarea acestui subiect care depaseste cu mult rezerva de bun simt si cunostinte ale domniei de mai sus.

Imi pare rau ca trebuie sa mentionez, ca postarea unor legi nu ajuta prea mult in viata reala. Asta am invatat cind am luat toata legea caldurii din 2010 si a asociatiilor de proprietari la studiat. Nu sint novice cind vine vorba de legile asociatiei. Se doreste ca sa se impresioneze cu citate de legi si interpretari care sint o umplutura si rolul de a devia de la subiect. O tehnica de manipulare.

Nu am timp sa caut articolul unde sta ca propreitarul are obligatia de a anunta imediat defectiunile. Cind acest articol este dezbatut restul articolelor sint rezolvate de la sine. Adica nu au nici o importanta in acest caz.
Am gasit exact articolul care a fost evitat sa fie postat mai sus in schimb:

CAPITOLUL III
Drepturile şi obligaţiile proprietarilor
Art. 14
Proprietarul este obligat să menţină proprietatea sa individuală, apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, în stare bună, pe propria cheltuială. Niciun proprietar nu poate încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau individuală a celorlalţi proprietari din condominiu.

Proprietarul cu tavanul degradat a participat de buna voie sa isi afecteze proprietatea individuala si nu a fost interesat sa o mentina in conditii normale fara defectiuni/ degradari care avanseaza si afecteaza si mai mult in timp proprietatea.
Aici este singura mea indignare. In ce s-a publicat ca articol mai sus, a fost subliniat exact ce autoarea mesajului a dorit sa evidentieze evitind subiectul real.

ContSters371153, utilizator