Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratie apa balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratie apa balcon

Vecinul de sub apartamentul care il detin se plinge de inflitratii de apa in balcon. Balconul in discutie este partial inchis cu termopan dar nu exista spatii libere unde zapada/ploaia poate sa intre. Asa a fost de citiva ani si nu am avut nici o plingere pina acum.
Vecinul de la etajul inferior a observat infiltratia de anul trecut dar nu a anuntat pe nimeni din motiv ca nu avea timp si nu locuiste in apartament de 6 ani. Anul acesta s-a mutat in apartament si dintr-o data in luna septembrie se plinge la asociatie ca ii cade tavanul balconului si are galeata in balcon unde picaturile de apa se string.
Am rugat, prin intermediul asociatiei (adminstrator) sa ii transmita ca rog sa aduca un specialist si sa prezinte o expertiza a situatie si cum pot eu sa ajut la solutionarea cit mai rapida ( iarna bate la usa).
Nu au facut nimic. Dupa 1 luna se prezinta din nou la asociatie cu aceasi plingere si in acelaas format.
Nici eu nu locuiesc in apartament si nu am posibilitatea sa vad care sint problemele si vecinii nu doresc sub nici o forma sa se implice cu toate ca tavanul lor sta sa se prabuseasca- in opinia lor.
Dupa multa comunicatie pe banii mei, s-a dovedit ca plingerile vecinilor sint exagerate, nu este vorba de nici un tavan care sta sa pice si de nici o galeata de apa in balcon, ci chiar o nimica toata care pe ei in deranjeaza anul acesta dar nu ii deranja anul trecut.
Fara nici o expertizare, ma obliga sa inchid cu termopan restul balconului care pina acum nu a produs nici un deranj.

1) Cum trebuie sa procedez cu acesti oameni care nu doresc sa se implice in a solutiona plingerea lor?

2) Este posibil sa pretinda sa inchid balconul fara nici o expertiza ca acest lucru ar rezolva infiltratia de apa prin tavanul balconului?

3) Cum trebue sa inteleg ca a avut cunostinta de infiltratie si nu a anutat din timp sa efectuam reparatiile necesare? Cum este posibil sa urgentenze dupa bunul plac o situatie care ii era cunoscuta de mult timp si doreste de la mine solutionare rapida fara sa se implice sub nici o forma?

Pina acum am cheltuit destul de mult numai sa ma informez si sa aflu ca este multa fabulatie si indiferenta din partea lor.

Doresc sa stiu ce spune legea in aceste situatii in care se fac anumite presiuni nejustificate ( daca ar fi spus de anul trecut bineinteles as fi actionat in timp util si planificat sa nu se ajunga aici).

Multumesc
Daca nu esti anuntat de eventuale degradari care afecteaza vecinii (chiar daca apartamentul este locuit permanent) nu investighezi in fiecare saptamina de eventuale probleme. Nu? A fost scos din context ( am mai spus ca este o tehnica de manipulare de a se schimba intelesul si intentia) unde am scris ca nu aveam posibilitate sa verific imediat, gravitatea situatiei de "cadere de tavan".
Am verificat acum, nu exista nici o fisura, nu exista apa in balcon- chiar daca era locuit permanent nu as fi avut motiv sa ma gindesc la infiltratii sau sa observ ceva defectiuni.
Nu se pricepe sau nu se doreste- nu este vorba de reparatii. Sint asumate cu recunostinta ca astfel proprietatea mea ( in primul rind) nu se degradeaza, implicit vecinii nu vor avea probleme.
Presupunem: 1) Ultimul etaj are probleme cu infiltratia si nu anunta. Asteapta peste 1 an si deodata fac cunoscut ca tavanul sta sa cada si doresc repararea sursei de infiltratie de apa imediat. Presupunem ca anunta in octombrie, rece, ploua-nu tocmai ideal pentru asemenea lucrari. Intrebati de ce nu au anuntat de indata ce au notificat infiltratia, se raspunde: " Este vina noastra ca nu am anuntat, dar nu am avut timp pentru ca veneam viteva zile aici si plecam". Este acceptabil?

Presupunem: 2) Vecinul dumitale ignora infiltratia de peste 1 an si alege sa nu anunte. Poate este afectat de o boala mintala sau alte probleme- nu stim exact ce determina alegerea lui. Daca aparatmentele sint locuite sau nu chiar nu importa. Sa zicem ca dumneata crezi ca totul este in ordine si iti planifici viata si economia. Ai luat bilet de avion si vei lipsi 1- 2 luni (trimis de servici). Inainte de plecare cu citeva zile, vine vecinul si bate din picior ca ii cade tavanul de la infiltratiile de la apartamentul detinut de dumneata. Il intrebi: bine, bine cade tavanul dar nu ai vazut nimic pina acum sa se ajunga la aceasta situatie? El raspunde: " Este vina noastra ca nu am anuntat, dar nu am avut timp pentru ca veneam citeva zile aici si plecam". Deja am iesit din discutia infiltratiei (reparatii) si intram intr-o discutie de etica morala. Este acceptabil ca un vecin sa conduca, decida, sa schimbe, sa influenteze economia si planurile individuale ale altui vecin prin alegeri nepotrivite si care pagubeste vecinul?

Trebuie reparat: timpul nu este tocmai potrivit din toate pct. de vedere. Lucrarea are toate sansele sa fie facuta temporar si peste 6 luni sa ajunge la aceasi situatie.
A) se renunta la bilet de avion si va asumati decizia de a refuza calatoria de serviciu si ce implica aceasta decizie, pe motiv ca vecinului ii cade tavanul din balcon (care se doveste a fi o minciuna si o exagerare) pentru ca aceasta a fost alegerea lui timp de peste 1 an? Sa zicem ca din pct. de vedere economic reparatia nu inseamna mare lucru ptr. dvs. dar pierderea mare este exact in schimbarea planurilor si agendei profesionale. Un om cu o problema mintala (poate) exercita control si influenteaza pentru o perioada de timp orice aspect din viata dumitale ( mai putin cel sexual dar si acolo ar fi o problema daca sintem afectati de stress). Nu glumesc si nu ridiculizez situatia. Este acceptabil ca un vecin, constient de aegerile lui, sa exercite control asupra dumitale?
B) presupunem ca vecinul anunta imediat ce observa infiltratia si sinteti anuntata. De comun de acord cu vecinul pagubit se stabileste un interval de timp ( cit mai repede cu atit mai bine) si eventuale daune daca sint cerute. Nu se fac obiectii si astfel va puteti planifica timpul, agenda si economia sa rezolvati problema cit mai rapid si calificat.

"Dar dv constientizati ca orice demers al vecinului a fost fara sorti de izbanda in conditiile in care ".... eu nu locuiesc permanent.

Dar dvs. cititi ce scriu eu ca vecinul nu a incercat sa aiba sorti de izbinda? Nu a vorbit, nu sa plins, nu a povestit nimic la nimeni despre infiltratie. A tinut secret de presedinte, de administratie, de mine, de alti vecini. Si sa pun paie pe foc, locuieste vis-a-vis de presedintele asociatiei si sint buni prieteni. La fiecare 2-3 luni au vizitat administratia sa isi faca platile la intretinere Nu are nici o legatura daca aparatmentul meu este locuit sau nu. Singurul lucru care trebuia sa faca era sa deschida gura la timp.
Sicana sa fie? Eu sint "dusmanul" care ii tin in lesa si le-am descoperit lipsa de mii de lei in asociatie si cum calculeaza pentru unii agentul termic si consumuil de apa - am uitat sa spun, apartamentul meu este pe lista de dorinti proprietati a presedintelui de asoc. dar este in concurenta cu administratorul. Poveste lunga.
Doresc sa cred ca presedintele nu are nici un amestec in situatia cu tavanul, si pina la proba contrarie nu iau in consideratie aceasta speculatie sau alte variante speculative.
ContSters371153, utilizator
GermanAlex a scris:

Balconul e situat afara. Din constructie e facut sa curga apa pe el si in general nu au nici scurgere. Nu vad ce ar trebui remediat. Asa este facut din constructie. Din cate stiu pentru orice modificare trebuie aprobari.

Mai exista si posibilitatea unor usoare tasari de pamint care poate sa inlfuenteze scurgerea de apa (inclinatia blocului se schimba astfel apa de ploaie se scurge si prin tocul geamului de balcon chiar de la cel pagubit. Nu neaparat sa fie vecinul de la etajul superior sursa infiltratiei). La mine in balcon este uscat, peretii nu sint mucegaiti, nu sint fisuri, nimic. Totul arata curat si uscat. Balconul nu este izolat 100% dar inchis 100% ( 70% cu termopan).
Unde este situat balconul (est /vest, etc) iar este de luat in consideratie daca balconul este intr-o pozitie expusa la vint si ploi mai puternice.

Interesant este ca vecinul meu din fata are aceasi problema cu cel de deasupra (acela nu are deloc inchis balconul si locuieste permanent) cu acelas balcon situat pe nord.
ContSters371153, utilizator
Sa nu uitam un lucru simplu, daca cineva isi inchide balconul si cel de deasupra nu, atunci tavanul balconului inchis va avea mucegai si igrasie din motive simple - tavanul e rece si neizolat si va face condens. Trebuie sa puna polistiren si sa izoleze termic cel de dedesubt.
De balcoane care sa pice din cauza infiltratiilor inca nu am auzit si iar este acuzata asociatia pentru ce? Treaba asociatiei nu este sa rezolve problemele de pe proprietatile individuale ci problemele de pe proprietatea comuna. Deci scoateti din schema asociatia. Punct.

In lipsa informatiilor nu se poate sti pe unde curg infiltratiile. Daca ati fi locuit spunea vecinul ca dati cu apa pe jos dar in situatia de fata este clar vorba de apa de ploaie. Apa se poate infiltra pe exterior la imbinari sau prin balcon si de acolo pe scurgerea proasta sau prin planseul crapat, cine stie?!
Inchiderea balconului nu garanteaza ca dupa aceasta nu vor mai fi infiltratii. Inchideti balconul si inlocuiti teava de scurgere cu una cu diametru mai mare ca sa nu se infunde si sa se infiltreze iar apa prin tavan, si izolati teava bine.
Dupa inchiderea balconului mai raman infiltratiile pe exterior dar aici nu mai e treaba dvs. Dvs va inchideti balconul si pe urma proprietarul de jos n-are decat sa-si puna acele aparatori care sa devieze apa de ploaie intre etaje. Numai sa nu le puna cu panta spre interior ca multi destepti cum am mai vazut ci sa le puna cu panta spre exterior.
In ce priveste un eventual proces sa dati dvs pe cineva in judecata nu va sfatuiesc pentru ca problema e de la dvs si e pierdut din start.
In alta ordine de idei, dupa cum se stie, vecinul dvs poate avea asigurarea obligatorie pe apartament si poate oricand sa se duca la asigurator. Eu nu va sfatuiesc sa asteptati sa se ajunga pana acolo pt ca cunosc caz concret in care asiguratorul a facut toate reparatiile si pe urma s-a indreptat in instanta pentru recuperarea sumelor cheltuite. De la o reparatie care costa 2-3 milioane, persoana in cauza a ajuns sa plateasca cu cheltuieli de judecata, expertize peste expertize, executori si tot tacamul, aproape 45 milioane. Merita?
bizman, utilizator
"Treaba asociatiei nu este sa rezolve problemele de pe proprietatile individuale ci problemele de pe proprietatea comuna. Deci scoateti din schema asociatia. Punct."

Nici o secunda nu a fost solicitata asociatia sa rezolve problemele de pe proprietatea mea. Asociatia si presedintele au fost instiintati de problemele de comunicatie care le-am avut cu vecinul cu tavanul.
Nu stiu ce sa spun, daca trebuia sa vorbesc cit am am scris aici sigur glandele salivare erau erau scoase din circulatie pina acum.
Ce face proprietarul de jos e treaba lui. Eu spun (din ce cunosc) ca nu o sa faca nimic. Are dificultate sa gindeasca si sa deschida gura.

Cu siguranta va fi dat in judecata.
ContSters371153, utilizator