Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratie apa balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratie apa balcon

Vecinul de sub apartamentul care il detin se plinge de inflitratii de apa in balcon. Balconul in discutie este partial inchis cu termopan dar nu exista spatii libere unde zapada/ploaia poate sa intre. Asa a fost de citiva ani si nu am avut nici o plingere pina acum.
Vecinul de la etajul inferior a observat infiltratia de anul trecut dar nu a anuntat pe nimeni din motiv ca nu avea timp si nu locuiste in apartament de 6 ani. Anul acesta s-a mutat in apartament si dintr-o data in luna septembrie se plinge la asociatie ca ii cade tavanul balconului si are galeata in balcon unde picaturile de apa se string.
Am rugat, prin intermediul asociatiei (adminstrator) sa ii transmita ca rog sa aduca un specialist si sa prezinte o expertiza a situatie si cum pot eu sa ajut la solutionarea cit mai rapida ( iarna bate la usa).
Nu au facut nimic. Dupa 1 luna se prezinta din nou la asociatie cu aceasi plingere si in acelaas format.
Nici eu nu locuiesc in apartament si nu am posibilitatea sa vad care sint problemele si vecinii nu doresc sub nici o forma sa se implice cu toate ca tavanul lor sta sa se prabuseasca- in opinia lor.
Dupa multa comunicatie pe banii mei, s-a dovedit ca plingerile vecinilor sint exagerate, nu este vorba de nici un tavan care sta sa pice si de nici o galeata de apa in balcon, ci chiar o nimica toata care pe ei in deranjeaza anul acesta dar nu ii deranja anul trecut.
Fara nici o expertizare, ma obliga sa inchid cu termopan restul balconului care pina acum nu a produs nici un deranj.

1) Cum trebuie sa procedez cu acesti oameni care nu doresc sa se implice in a solutiona plingerea lor?

2) Este posibil sa pretinda sa inchid balconul fara nici o expertiza ca acest lucru ar rezolva infiltratia de apa prin tavanul balconului?

3) Cum trebue sa inteleg ca a avut cunostinta de infiltratie si nu a anutat din timp sa efectuam reparatiile necesare? Cum este posibil sa urgentenze dupa bunul plac o situatie care ii era cunoscuta de mult timp si doreste de la mine solutionare rapida fara sa se implice sub nici o forma?

Pina acum am cheltuit destul de mult numai sa ma informez si sa aflu ca este multa fabulatie si indiferenta din partea lor.

Doresc sa stiu ce spune legea in aceste situatii in care se fac anumite presiuni nejustificate ( daca ar fi spus de anul trecut bineinteles as fi actionat in timp util si planificat sa nu se ajunga aici).

Multumesc
viqua a scris:

Cu siguranta va fi dat in judecata.

99.99% din locatari fac exact ca si dvs, presiuni, amenintari ... tipic infractorului care dupa ce a savarsit o infractiune, neconstientizand fapta, intreaba senin "da' ce-am facut?". N-ati facut nimic, cu vina sau fara vina dvs apartamentul vecinului se distruge si tot dvs sunteti suparat?! #-o Am incheiat discutia
bizman a scris:

viqua a scris:

Cu siguranta va fi dat in judecata.

99.99% din locatari fac exact ca si dvs, presiuni, amenintari ... tipic infractorului care dupa ce a savarsit o infractiune, neconstientizand fapta, intreaba senin "da' ce-am facut?". N-ati facut nimic, cu vina sau fara vina dvs apartamentul vecinului se distruge si tot dvs sunteti suparat?! #-o Am incheiat discutia

Ai citit ce am scris aici? Rog, daca mai este timp sa se corecteze textul postat. Cum iti permiti sa imi aduci injurii si sa ma numesti infractor? Infractor poate fi numit (cu toate ca, cuvintul este extrem de vulgar si puternic care nu isi are rostul in neintelegeri intre prorpeitari sau asoc.) cel care deliberat lasa proprietatea sa se degradeze cu buna stiinta din motive care le cunoaste numai el. Asemenea alegeri nu sint privite ca normal si se poate specula motivatia.
Si pe net exista o conduita si reguli. Mesajul tau este extrem de abuziv, impertinent si a fost tratat ca atare.
Am terminat comunicatia cu tine.

Prin definitie Asociatia de Proprietari este: "forma juridica de organizare si de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor unui condominium, recunoscuta de lege.
Prin condominium sau cladire sau bloc de locuinte se intelege o proprietate imobiliara formata din apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta (proprietatea individuala) si proprietatea comuna"

"reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor" Interese comune
ContSters371153, utilizator
viqua a scris:

Cum iti permiti sa imi aduci injurii si sa ma numesti infractor?

Ati inteles gresit, nu v-am jignit, era o analogie pe care nu ati inteles-o. Poate trebuia sa formulez alta analogie ca sa intelegeti. Imi cer scuze daca ati inteles altceva.

viqua a scris:

Prin definitie Asociatia de Proprietari este: "forma juridica de organizare si de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor unui condominium, recunoscuta de lege.
Prin condominium sau cladire sau bloc de locuinte se intelege o proprietate imobiliara formata din apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta (proprietatea individuala) si proprietatea comuna"
"reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor" Interese comune

Cu toate ca vad ca cititi legea, nu puteti sa si interpretati legea. Care este "interesul comun al majoritatii proprietarilor" in problema dvs cu vecinul? Basme. Scoateti fraze din context, din care scoateti si cuvinte cheie si interpretati cum va convine. V-am citat legea asa cum apare si nu cum ati vrea dvs.

ART. 4 (1) Asociatia de proprietari are drept scop administrarea si gestionarea
proprietatii comune
care, pe lânga drepturi, impune obligatii pentru toti proprietarii.

Deci nu amestecati lucrurile. Asociatia nu are nici o treaba in problema dvs dar absolut nici una. Spuneti ca de fapt nu aveti nici o treaba cu Asociatia dar tot dvs veniti si bagati Asociatia la inaintare cu citate interpretate anapoda despre asociatie nu despre altceva. Asociatia nu e obligata conform legii sa va ajute cu nimic in aceasta problema. Dvs cititi ce scrieti?
Voi formula o alta analogie cu riscul sa intelegeti iar gresit. Este cam aceeasi situatie cand sa zicem ca sunteti talharit pe strada iar dvs in loc sa sunati la 112 sa zicem ca chemati pompierii. Acum ati inteles? Rezolvarea problemei dvs tine strict de dvs si vecinul dvs si nu intereseaza pe nimeni problemele dvs. Daca nici acum n-ati inteles inseamna ca exista o problema. In ceea ce priveste vecinul este treaba lui ce face pe proprietatea lui cum isi ingrijeste locuinta, daca sau nu o ingrijeste nu e treaba dvs, nu v-a pagubit cu nimic de ce va pasa dvs de capra vecinului? Daca vreti razboi si vecinul dvs poate merge la asigurator, poate merge la Inspectoratul de Stat in Constructii sa va reclame ca inchideti balconul fara autorizatie... Adica daca vrei sa faci rau poti face. Sfatul meu este sa va intelegeti cu vecinul oricat de dificil ar fi, mut, schiop, orb sau cum o fi ca vad ca si din asta faceti o problema si desconsiderati oamenii. Toti suntem egali si sa lasam rautatile deoparte. Faceti reparatia si mergeti si beti o bere cu vecinul.
bizman, utilizator
Scuzele acceptate.

Incercam din nou poate si altii vor avea ceva de inteles. Ati citat ceva care are un cuvint in plus " majoritatii proprietarilor".
In realitate, postez din nou nu exista cuvintul "majoritatii" care schimba intelesul: "Asociatia de Proprietari este forma juridica de organizare si de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor unui condominium, recunoscuta de lege." Se intelege ca pe linga forma care o are si reprezinta interesele comune ale proprietarilor. Interesele comune ale proprietarilor pot fi situatii variate dar si un interes comun intre 2 proprietari sau 5 sau 20. Ideea este ca acestia sa aiba un interes comun.

Cum se aplica in situatia mea: vecinul pagubit ( inca nu sintem siguri ca infiltratia este exact de la mine dar nu are importanta acum) remarca infiltratia de apa acum 1 an ( nu s-a intimplat asa, presupunem) si cere de la asociatie un numar de tlf. sau modalitate sa ma contacteze sa ma anunte. Asociatia trebuie sa dea informatiile de contact pentru ca " reprezinta interesul comun (aici: tavan/ podea balcon) a 2 proprietari.
Sigur, "reprezinta interese comune ale proprietarilor" poate sa seminiifce si datul in judecata a unui proprietar ptr. neplata intretinerii, etc.
Are obligatia asociatia sa se ocupe de proprietatea mea si reparatii? Nu. Nu are obligatia si nici dreptul daca nu este o intelegere in prealabil facuta cu mine. Nu exista o interdictie in lege si deci exista flexibilitate.
Daca pagubitul nu piuie ca are infiltratie de 1 an si, de unde sa se stie ce se intmpla pe proprietatea lui? Unde este vina mea pina aici?
In septembrie anul acesta a facut prima sesizare la administratie si a rugat sa mi se transmita. Deci, el a implicat administratia si nu eu. Am fost orientat despre infiltratie si am rugat sa aduca un expert sa elimine posibilitatea ca defectiunea se afla pe proprietatea lui si poate si solutie cum sa rezolvam. Pe banii mei. Am oferit sa platesc expertiza. Nu a facut nimic si nu s-a interesat de raspunsul meu. Dupa 3 saptamini ( 2 zile de ploaie) din nou aterizeaza la administrator ( deci el, nu eu) si la presedinte sa ii arate "tavanul care pica" ( deci el, nu eu). Atunci l-am contactat telefonic pe pagubit sa pricep ce se intimpla ( deci, eu contactez pe el si cu ingrijorare cita apa poate sa fie la mine in balcon daca la el pica tavanul.

Eu nu am cerut nimic de la asociatie. Si nu am nici o problema cu piuitul lui. Problema mea este una singura: de ce nu a piuit acum 1 an cind a vazut infiltratia? De ce nu a trecut prin toate etapele de acum- atunci?
Ce interes are un proprietar sa nu faca zgomot cind observa infiltratii in tavan si tace 1 an si ceva si lasa degradarile sa avanseze?

Nu totul este despre bani si sint oameni care sint exceptia de la regula. Aici este un caz de exceptie de la regula. Nu am probleme sa fac reparatiile, nu ma deranjeaza. Ma supara cum a actionat si nu inteleg rationamentul tacerii lui de 1 an si.
Va fi dat in judecata nu sa imi plateasca mie reparatiile ( sint ieftine), eu mi le asum, ci pentru modul de a controla viata si economia mea lasind cu buna stiinta si nepasare sa se agraveze situatia si sa devina o urgenta.( nu era nici o urgenta - a exagerat). Daca eram anuntat anul trecut nu era nici o obiectie la nimic si totul rezolvat de mult.
Repet: era mult mai ieftin pentru mine sa il las sa piuie pina la anul in primavara si atunci sa fac lucrarile si sa ii platesc si lucrarea lui. Am ales sa vin, sa platesc avion, deranj, vacanta fortata si alte prejudicii care au fost provocate de un iresponsabil. Se va plati urgenta provocata de el nu de mine. Nu este acceptabil ca un iresponsabil sa controleze viata altuia dupa bunul plac, chiar daca la prima vedere este pe locul pagubitului care de drept, a fost alegerea lui.

Balcoanele pagubitului sint inchise si ale mele si probabil 80% a proprietarilor din bloc. Nu am nici o obiectie sa fac reparatiile sau imbunatari la balcon. Pot sa ii platesc si lui reparatiile numai pentru pagubele de 1 luna ( de cind a anuntat), adica 3 rafale de ploi. Ce vorbim aici?

Presupunem: vin dupa 5 ani si gasesc infiltratii in tavan de la vecinul de sus care este plecat din tara sau la tara. Anunt asociatia sa imi faciliteze comunicatia cu el. Ce ii spun? a)Vino acum ca imi pica mie tavanul sau b) il anunt de situatie si explic ce intentionez sa fac sa opresc dezastrul, cel putin temporar pina poate sa vina? Aleg b.
ContSters371153, utilizator
viqua a scris:

Ati citat ceva care are un cuvint in plus " majoritatii proprietarilor".
In realitate, postez din nou nu exista cuvintul "majoritatii" care schimba intelesul: "Asociatia de Proprietari este forma juridica de organizare si de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor unui condominium, recunoscuta de lege."

Tota fundamentul dvs sta doar pe aceasta fraza care nu stiu de unde ati luat-o dar numai din lege nu.

Art 2 Alin (2) din HG 1588/2007. Asociatia de proprietari este forma de asociere autonoma, de organizare si de reprezentare a intereselor comune a majoritätii proprietarilor unui condominiu, cu personalitate juridica, fara scop patrimonial, infiintata in conditiile prevazute de lege.

Va dau mai multe surse ca sa vedeti ca ati gresit
[ link extern ]

Inca o data va repet, asociatia nu are absolut nici o obligatie in problema dvs.

Asociatia trebuie sa dea informatiile de contact pentru ca " reprezinta interesul comun (aici: tavan/ podea balcon) a 2 proprietari.

Iarasi sunteti in eroare. Cum am spus si aici explicatia dvs este ca asociatia "trebuie" datorita "interesului comun" care in lege nu exista asa cum am dovedit si se refera la "interesul majoritatii proprietarilor" care schimba total intelesul. De fapt si de drept legea privind prelucrarea datelor cu caracter personal INTERZICE acest lucru singura exceptie facand doar cand persoana isi da consimtamantul.

1. Vecinul nestiind cum sa dea de dvs a contactat asociatia care avea obligatia conform legii sa nu ii dea datele dvs de contact lucru care l-a si facut.
2. Vecinul si-a dat consimtamantul ca asociatia sa va dea dvs datele de contact ale lui.
3. Asociatia v-a sunat pe dvs, v-a dat datele de contact ale vecinului
4. Dvs l-ati sunat pe vecin
samd

Asociatia a procedat absolut corect fara sa incalce legea si fara sa aiba nici o obligatie. Mai departe este strict problema dvs cu vecinul si asociatia nu mai are ce cauta in schema.
In ce priveste vecinul din cate vad este pur si simplu o problema de comunicare. Asemenea evenimente se mai intampla, se sparge o teava, uita vecinul apa si inunda pe cel de sub el, crapa scurgerea si se infiltreaza la vecinul... Problema e sa stim cum sa gestionam situatia cu calm. E posibil ca vecinul care nu a locuit atata timp sa doreasca sa aduca pe cineva in chirie, sa nu mai tina casa goala si sa faca si un ban, de aici si urgenta sa dea casa curata, pot exista 1001 explicatii. Pana la urma nici nu conteaza motivul urgentei, e casa lui si e normal sa aiba pretentii.

Dar deja e prea mult cu explicatiile. Se vede ca aveti scoala, se vede ca scrieti corect dar o problema exista si n-o inteleg. Tot fundamentul dvs sta pe o fraza gresita care nu stiu de unde ati luat-o. Astept sa verificati si daca sunteti un om corect si responsabil astept sa recunoasteti greseala.
bizman, utilizator