Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcerea la munca din CIC inainte de 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcerea la munca din CIC inainte de 2 ani

Sunt in perioada de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani. Aceasta perioada expira pe 25 octombrie 2009 cand pustiul implineste 2 ani.
Am vrut sa ma intorc la munca (vechiul loc de munca) incepand cu 1 august 2009. Am facut cerere si am primit neplacuta veste ca nu pot fi primita mai devreme de 1 octombrie 2009. Motivul banuit ar fi bugetul cam sarac in aceasta perioada. Pe locul meu nu a fost expres adusa o alta persoana. De ce spun "expres"? Pentru ca din birou am plecat in CIC doua persoane la interval de jumatate de an (eu prima). Pana la plecarea celei de-a doua persoane a fost angajata pe perioada nedeterminata o alta persoana care sa ajute in activitatea biroului in perioada de lipsa a celor doua mamici.
Intrebare: E legal ca patronul sa nu-mi permita intoarcerea din CIC atunci cand eu doresc?

Va multumesc
titulatura dreptului de care beneficiati raspunde la intrebare - concediu de crestere si ingrijire copil in varsta de pana la 2 ani ... deci si pe 7.10 e ok .

Va multumesc din suflet.