Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea succesiunii

daca la dezbaterea unei mosteniri vin eu ,fretele meu si tatal meu(mama fiind decedata)pot cumpara partea tatalui meu? sau e deajuns ca sa renunte la succesiune in favoarea copiilor pt ca sotia lui (a tatalui) sa nu faca drept la mostenire.cum e mai bine pt. ca ea dupa decesul tatalui sa nu ne dea in judecata pt.partea dupa tata?
atunci care ar fi cea mai simpla cale pe care o pot urma ca sotia tatalui in cazul decesului acestuia sa nu intre la mostenirea apartamentului?multumesc!
in primul rand in ceea ce priveste succesiunea dupa mama dvs :
1 puteti face act de partaj voluntar prin care va obligati dvs si fratele sau unul dintre dvs sa-l despagubiti pe tatal dvs conform cotei succesorale ce-i revine acestuia .
2. tatal dvs renunta in favoarea dvs si a fratelui /sau in favoarea unuia dintre voi la cota sa parte din succesiune .

apoi, mai ramane partea din imobil care este bun propriu al tatalui dvs ( jumate din imobil dansul, cealalta jumatate mama dvs ) .
pe aceasta parte din imobil tatal dvs va poate face act de vanzare-cumparare sau donatie .

in ceea ce priveste costurile acestor proceduri mergeti la notar pt a va informa .
multumesc tuturor!