Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariu

Bună, am şi eu o problemă şi dacă poate cineva să mă ajute cu un sfat.
Firma unde am lucrat nu vrea să îmi achite ultimele 3 salarii.
Să explic mai detaliat.
Am lucrat în vânzări. Şi ca la orice firmă din domeniu aveam salariul în funcţie de vânzări. Salar minim pe economie legal şi restul la negru.
Ce aveam legal mi a fost achitat. Nu mi a fost achitat celălalt, adică ce primeam în plic. Şi este vorba de o sumă consistentă.
Eu mă aşteptam să fiu dat afară aşa că de a lungul timpului am strâns probe cu care pot dovedi pretenţiile salariale.
Am dovezi solide că primeam o parte din salar în plic şi am vânzările pe ultimele 3 luni cu care pot dovedi cuantumul sumei ce mi se cuvine.
În momentul de faţă încă nu am predat la firma unde am lucrat maşina, tel şi laptopul. Le am zis că nu le dau până nu îmi achită salariul complet.
Ei mă ameninţă că se duc la poliţie.
Dacă se duc la poliţie ce pot face ?
Eu m am gândit şi la varianta să acţionez firma în instanţă şi să cer ultimele 3 salarii. Ce credeţi am şanse să câştig în instanţă având în vedere că primeam salarul în plic ?

Legătura între cele 2 cazuri este că eu abia acuma am aflat că ce primeam în plic nu era declarat.
Patronul aşa mi a zis că totul e legal.
Primeam salarul în 2 tranşe.
Eu de unde să ştiu că numai jumate era legal.
Şi eu nu am furat banii, eu am muncit pentru ei.
Ce vină am eu că patronul nu i a declarat.
Din partea mea să mii dea legal, da să mii dea că am muncit pt ei.
Să declare legal ce cer eu şi să mii dea.
ovidiupintican, utilizator
Dvs ati semnat vreun stat de plata?
Nu am semnat niciodată statul de plată.
Jumătate din salar mi se vira pe card.
Şi cealaltă jumătate în plic.
În Contractul Individual de Muncă semnat de mine scrie 900 lei salar + sporuri 5%.
Patronul aşa mi a zis că cei 5% reprezintă procent din vânzări.
Cei 900 lei îmi erau viraţi pe card la jumătatea lunii, eu am crezut că reprezintă avansul.
Iar restul îmi erau trimişi în plic după ce şeful calcula vânzările pe luna anterioară.
Eu credeam că ce primesc în plic e salarul şi ce mi se virează pe card e avansul.
Despre ce parte din salariu este vorba?

In afara de ce era prevazut in c.i.m. mai va dadea vreo alta suma?
Este vorba de cei 5% trecuţi ca şi sporuri în CIM.
Aceştia îi primeam în plic.
Procentul de 5% din vânzările mele lunare.