Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prelungire CCC de la 2 ani la 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prelungire CCC de la 2 ani la 3 ani

Buna dimineata!

Dl. Tudor Valeriu, referitor la discutia avuta in luna mai 2015:

1) in baza certificatului de handicap ( emis in 20.11.2014) si a cererii de prelungire a suspendarii CIM, am facut decizie de prelungire suspendare CIM de la data de 17.06.2015 ( data la care copilul a implinit 2 ani) pana la data 20.11.2015 ( data valabilitatii certificatului).

2) salariata a prezentat o alta cerere de prelungire a suspendarii CIM pentru perioada 20.11.2015 - 16.06.2016 (data cand copilul va implini varsta de 3 ani) , in baza unui nou certificat de handicat emis la data de 08.10.2015.

3) cum procedez:
- fac decizie de prelungire a suspendarii CIM pentru perioada 21.11.2015 - 16.06.2016 ( data nasterii copilului)?
- dupa acea data, ce se intampla, caci certificatul de handicap e valabil pana la data de 08.10.2016 ?

Multumesc mult !
1. Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci, fie ca intra sau un si el cel putin o luna in CCC, se reduce CCCal mamei cu o luna de zile.

2. - Mama face o cerere prin care solicita incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii incepand cu data de...
- Dvs. emiteti o decizie pentru incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii.

in cazul meu , mama cere incetarea suspendarii cu data de 16.05.2016 si revenirea cu data de 17.05.2016 ?
multumesc frumos !
Intr-adevar, incetarea suspendarii c.i.m. o veti solicita cu data de 16.05.2016, iar reluarea efectiva a activitatii se face incepand cu data de 17.05.2016.
Multumesc, o zi frumoasa !

De concediat salariata care vine din crestere copil, nu poate fi vorba... s-a mai schimbat ceva in aceasta privinta ?
elam, utilizator
Dispozitiile din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor au ramas aceleasi:

Art. 25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), precum și concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.

(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art.7.

(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.

(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.