Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Blocare drum servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Blocare drum servitute

Bunaziua tuturor si v-as fi recunoscator pentru un sfat in problema ce o am...
va rog mult, as vrea sa evitam discutiile si comentariile de genul: "rupe-i capu, ca e nesimtit"
Acum vreo 8 ani, am terminat un proces de revendicare pentru o casa nationalizata... casa a fost in proprietatea primariei si dupa vreo 15 ani de procese, am fost pus in posesie...pana aici, totul ok...
m-am trezit ca vecinul are drum de servitute prin curtea mea, iar pe unde era iesirea lui si-a facut un gard cu vreo doi ani inainte sa fiu eu pus in posesie... de vreo 8 ani, ne tot tocmim... ba ca vrea sa cumpere, ba vrea sa ii inchiriez... ba vrea drumul, ba vrea drumul si vreo 300 de metrii patrati de terem...
de 8 ani ma chinui sa imi fac un cadastru si nu pot pentru ca drumul lui apare pe o anexa cadastrala a primariei, dinainte sa fiu eu proprietar...

Intrebarea mea de 1000 de puncte, ce se intampla daca eu, ca proprietar, ii blochez drumul si in felul asta il oblig sa-si darame gardul ca sa poata iesii in drum?
un aspect de mentionat este ca, vecinul, nu este persoana fizica... este o carmangerie infecta, care reuseste in fiecare an sa produca probleme: goange, sobolani, mirosuri groaznica de la gunoaiele pe care le arunca...
Dacă există un drept de servitute în favoarea societății respective su în fav. orișicui, piteți să vedeți acest lucru solicitând un Extras de carte funciară de informare , în actul respectiv la rubrica sarcini se trece dacă există sau nu acest drum.
sanepidul i-a retras autorizatia de functionare de vreo doi ani... si ghici ce!?! il doare-n basca... asta nu inseamna ca si-a inchis pravalia
Reveniti cu o sesizare pe acest aspect ,probabil autorizatia a fost retrasa pe termen limitat ,acum o are din nou . O societate comerciala e facuta sa aduca bani nu numai sa plateasca amenzi .