Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare auto fara fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare auto fara fiscal

Buna ziua,

Eu am o problema serioasa referitoare la inmatricularea auto.
Am cumparat o masina in data de 13.11.2015 la ora 19:00 vanzatorul fiind un om deschis mi-a spus ca nu are fscal dar ca a doua zi il aduce ca e acasa la el la tara.
Am luat-o de buna desi sunt la a 4 a masina si nu am mai acceptat pana acuma achizitionarea unui bun fara fiscal dar am zis hai lasa ca omul e ok.
A doua zi surpriza nema om nema fiscal si am mai aflat ca este si dat in judecata de vreo 18 persoane.
Cum pot face sa ii scot fiscalul de la financiar tinand cont ca acesta nici macar nu a declarat-o?
Am toate actele dar nema fiscal si cred ca exista o chichita in lege care sa permita in conditi extraordinare inmatricularea fortata .
Nu sunt maica tereza sa platesc datoriile lui ca sunt imense vorbim de 40000 lei noi in amenzi.
politia nu ii face nimica statul nimica dar eu vreau sa il vad dupa grati si imi vreau masina inmatriculata.
Caut proceduri in regim de urgenta , de craciun asta nu merita sa stea in casa ci alaturi de BUBA ca in filme unu mare si urat si sa il ia in brate.

Va multumesc anticipat si scuze de modul de prezentare al situatiei.
Dacă nu a declarat mașină nu poate scoate fiscal.
E posibil sa puteți face plângere pentru înșelăciune.

E greu de găsit o varianta dacă exista...
Citez: Vehiculul a fost achizitionat prin contract v/c
Cel care mi-a vandut masina avea actele incmplete (fara fiscal si c/v de la fostii proprietari)
asa ca eu m-am dus la fostii proprietari si spre norocul meu aveau duplicate conform cu originalul singurul document ce imi lipseste este fiscalul pe care acest ,,om" nu il are pentru ca nu a trecut-o pe rol masina.

OK refaceti actul de V/C cu acest proprietar ( care este si in talon = CI )
..daca nu are bube fiscale i se va elibera "fiscalul" cum ca auto poate fi instrainat catre Dvs. !
Daca aveti toate cele... talon, Carte Identitate, ITP ...etc ati scapat de intermediar !
Nu ati precizat daca auto a fost inmatriculat in RO sau e import SH...

Chiar nu se poate face o lege curata privind vanzarea auto sh?. Legile privind vanzarea unui vehicul second hand sunt facute de samsari si promovate in parlament de prietenii samsarilor.Am vandut o masina unui samsar care dupa o zi a vandut-o altei persoane,eu am dat toate actele cum zice legea ,si astazi se circula cu certificatul de inmatriculare pe numele meu.(halal legi avem si vigilenti cei ce trebuie sa le aplice)
Cred ca numai in justitie e posibil sa va gasiti dreptatea,dar nu e sigur cu aceste legi alambicate.
stoicavasile, utilizator
Masina ce a fost vanduta catre dv. apartinea domnului ce nu v-a dat fiscalul? Inclin sa cred ca da, caci altfel nu avea cum sa va vanda un bun ce nu era al lui. Insa, el ca acel bun (masina) sa fie al lui 100 % trebuia sa aiba actele complete. Le-a avut (caci asa spuneti dv.) , mai putin fiscalul. Daca dv. ati cumparat masina de la dansul (care se pare ca avut debite catre autoritati, egal de ce natura) - de aceea nu a putut sa va dea fiscalul (mai degraba a omis cu buna stiinta) , legal nu puteti inmatricula masina pe numele dv. Eu personal, am cumparat o masina duminica, deci fara fiscal si nu am dat toti banii pe masina, restul urmand sa ii dau a 2 zi---si a fost ok, omul nu avea datorii...si am primit fiscalul ok.
O singura varianta pe care o vad este sa-l actionati in instanta pentru inselaciune (contactati un avocat specializat) sau sa va dea banii inapoi si sa-i dati inapoi masina.
BIU"