Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si la apel

Ma aflu in urmatoarea situatie:

...............................................................Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII .......... Petent

Şedinţe
Ora estimata: 9:00
Complet: FLM 2
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta să emită decizie de revizuire a drepturilor de pensie ale reclamantului urmând ca prin aceasta să re?ină că stagiul complet de cotizare al reclamantului este de 20 de ani, în loc de 30 de ani. Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul ...................
Document: Hotarâre ............... 04.11.2015

Ce asteptari sa am ?
Ce urmeaza ?
Nu am primit comunicarea.
Comunicarea se trimite la ambele parti in acelasi timp ?

Am primit-o, dar ieri a fost duminică. Am citit-o astăzi și am văzut că instanța v-a recalificat acțiunea la termenul din 03.11.2015. Presupun că nu aveți încheierea din 03.11.2015, căci dacă ați fi avut-o mi-ați fi trimis-o.

Dacă mă întrebați pe mine, în absența unui termen precizat în considerentele sau în dispozitivul hotărârii, drepturile ar trebui să vi se acorde începând cu data pronunțării sentinței (o porcărie, știu). Dar, cine știe, poate că cei de la casa de pensii vor avea o altă interpretare și vă vor acorda drepturile conform art. 107, alin. (2) din Legea nr. 263/2010.

Oricum, judecătorul a avut un motiv când a spus că cererea dvs. nu este de recalculare a drepturilor de pensie, ci de revizuire a lor. Nu îmi dau seama care a fost motivul, dar, având în vedere soluția, probabil că judecătorul și-a imaginat că acesta este în favoarea dvs.
Multumesc.

Nu era nicio urgenta in ceea ce priveste raspunsul
Mai am de asteptat pana in 10/01/2016.
In schimb nu stiam daca ati primit hotararea.
Din acest motiv am intrebat daca ati primit-o.

Referitor la data de 03/11/2015 datele sunt cele de mai jos:

Ora estimata: 9:00
Complet: FLM 2
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: amana pronuntarea la data de 04.11.2015
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 03.11.2015

Merg pe un procent de 99(9)% ca nu vor face apel.

Pentru mine trimiterea la art.107(1) este clara.

Din acest motiv voi incerca eu, fara executor judecatoresc sa "execut" (daca va fi cazul) casa judeteana in temeiul art.107(2) din legea 263/2010

Nu va fi usor, dar va asigur ca voi reusi.
Am ceva experenta.
Precizari:Nu sunt expert contabil si nici executor judecatoresc.
Ma voi descurca de singur.

La un alt tribunal din tara am gasit asa ceva:

Nr. unic (nr. format vechi) : ............./2015
Data inregistrarii 29.05.2015
Data ultimei modificari: 28.10.2015
Sectie: Secţia I civilă
Materie: Asigurări sociale
Obiect: recalculare pensie
Stadiu procesual: Fond

Ora estimata: 13:00
Complet: L.M.6
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acţiunea. Obligă pârâta să emită reclamantului o decizie de recalculare a pensiei pentru limită de vârstă, în care, la stabilirea punctajului mediu anual, să se aibă în vedere un stagiu complet de cotizare de 20 de ani. Obligă pârâta sa plătească reclamantului diferenţa de drepturi de pensie cuvenite pentru perioada cuprinsă între 29.05.2012 şi data emiterii deciziei de recalculare, în considerarea deciziei de recalculare, actualizate cu indicele de inflaţie la data plăţii efective. Obligă pârâta la plata către reclamant a sumei de 300 lei cu titlul de cheltuieli de judecată. Executorie. Cu apel în 30 de zile de la comunicare, care se depune la Tribunal. Pronunţată în şedinţă publică, azi 01.10.2015.
Document: Hotarâre ........./2015 01.10.2015

Nu s-a facut apel nici in cazul de fata.

Instantele folosesc termini diferiti:
La mine, revizuire.In cazul de fata, recalculare.
Nu stiu ce a cerut persoana respectiva in cerere, dar hotararea este clara(art.107(2).

Carp Mircea, utilizator
Desi eu nu ma asteptam, Casa Judeteana a facut apel.

28/12/2015 CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Apel

Data ultimei modificari: 29.12.2015

Intr-un anumit fel, ma bucur.
Pentru ca voi avea o hotarare definitiva si irevocabila.
Astept apelul ca sa-mi pregatesc, intampinarea.
Totul va depinde de modul cum voi reusi sa formulez intampinarea.
Carp Mircea, utilizator
V-am întrebat despre încheierea din 03.11.2015 pentru că judecătorul arată în hotărâre că motivele pentru care v-a calificat cererea ca fiind o revizuire de drepturi de pensie sunt cuprinse în încheierea pronunţată la acea dată. Probabil că încheierea se află la dosar.
La termenul de judecată din 03.11.2015, tribunalul a a calificat natura juridică a obligaţiei ce s-a solicitat a fi stabilită în sarcina pârâtei în sensul că este vorba despre obligaţia emiterii unei decizii de revizuire a pensiei, iar nu de recalculare a acesteia, considerentele avute în vedere fiind expuse în cuprinsul încheierii pronunţate la acel termen.

Este foarte posibil ca speţa pe care aţi găsit-o la un alt tribunal din ţară să nu aibă legătură cu Decizia nr. 11/2015 a Înaltei Curţi. Cererea de chemare în judecată a fost înregistrată la instanţă înainte cu două luni ca decizia nr. 11/2015 să fi fost publicată în Monitorul Oficial.

Vă urez baftă în apel! Să reveniţi şi să ne spuneţi şi nouă soluţia.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Sper ca in aceasta saptamana sa primesc apelul.
Eu am intampinarea in cea mai mare parte pregatita.
In maxim 2 zile le voi trimite intampinarea.
Nu depinde de mine.
Este posibil ca solutia sa o am spre sfarsitul luniii februrie, inceputul lunii martie 2016.
Este doar o speranta.
O voi posta aici.