avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si la apel

Ma aflu in urmatoarea situatie:


...............................................................Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII .......... Petent




Şedinţe
04.11.2015
Ora estimata: 9:00
Complet: FLM 2
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta să emită decizie de revizuire a drepturilor de pensie ale reclamantului urmând ca prin aceasta să re?ină că stagiul complet de cotizare al reclamantului este de 20 de ani, în loc de 30 de ani. Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul ...................
Document: Hotarâre ............... 04.11.2015


Ce asteptari sa am ?
Ce urmeaza ?
Nu am primit comunicarea.
Comunicarea se trimite la ambele parti in acelasi timp ?


Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:23, 20 Decembrie 2016
Multumesc.
De curand(2 zile) am descoperit urmatorul fapt:
O grefiera de la tribunalul de care apartin mi-a plagiat 100% cererea mea de chemare in judecata pe care a utilizat-o in cel putin 4 dosare pe aceiasi speta cu a mea.
Sunt rudedele ei.
In doua din cazuri a castigat deja la tribunal in data de 12/01/2015.
Astept sa vad daca casa va face apel.

In altele doua abia a depus cererea de cateva zile.
Am vazut una din ultimele doua cereri la una din rudele ei.
Este identica cu a mea.
Probabil si raspunsul la intampinare la primele doua.
Astept poate intru si in posesia raspunsului.

Cum comentati acest lucru ?
Este in regula ?

Incerc pe cai amiabile s-o atentionez.
Sper s-o opresc acolo unde se afla la acest moment.

Ma opresc aici si nu mai dezvolt subiectul
Timpul le va rezolva pe toate.
Nu ştiu ce să vă răspund pentru că nu e o problemă de drept, ci una de principii şi de morală. Principii şi morală pe care le ai sau nu (vorbesc la modul general).
Multumesc.
Am rezolvat si cu documentele "incrucisate".
Rezolvarea:

........va informam ca va fi reluata procedura de comunicare pentru reclamantul .....................

Ce se intampla cu procesul daca nu se da raspuns la intampinare ?
Se va solutiona in continuare , litigiu, chiar daca nu se depune intampinare.

Nedepunerea intampinarii in termenul prevazut de lege atrage decaderea paratului din dreptul de a mai propune probe si de a invoca exceptii, in afara celor de ordine publica, daca legea nu prevede altfel.

Alte discuții în legătură

Contestatie la tribunal a hotararii comisiei centrale de contestatii rududoo rududoo In data de 03.11.2015(data postei pe plic) am primit atat eu cat si CJP Comunicarea Hotarare Civile nr…….prin care instanta admite contestatia mea si ... (vezi toată discuția)
Nu inteleg solutia data pe scurt la un dosar solutionat la primul termen, de catre curtea de apel Jean_53 Jean_53 Am facut apel nefiind multumit de sentinta Instantei de fond, iar solutia pe scurt data pe internet in portalul justitiei, suna asa: \"Solutia pe scurt: ... (vezi toată discuția)
Recalculare decizie pensie Radu Dan Radu Dan Ce sanse pot avea prin contastarea Deciziei 92/62/2018 data de Tribunalului Brasov de recalculare a Deciziei mele de pensionare nr 321010/08.08.2017 emisa de ... (vezi toată discuția)