avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si la apel

Ma aflu in urmatoarea situatie:


...............................................................Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII .......... Petent




Şedinţe
04.11.2015
Ora estimata: 9:00
Complet: FLM 2
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta să emită decizie de revizuire a drepturilor de pensie ale reclamantului urmând ca prin aceasta să re?ină că stagiul complet de cotizare al reclamantului este de 20 de ani, în loc de 30 de ani. Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul ...................
Document: Hotarâre ............... 04.11.2015


Ce asteptari sa am ?
Ce urmeaza ?
Nu am primit comunicarea.
Comunicarea se trimite la ambele parti in acelasi timp ?


Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:23, 20 Decembrie 2016
Fond litigii de munca.
Complet de fond la mine in judet.
FLM 2 a admis zece cereri din zece pe speta mea in mai multe sedinte.
Adica pe decizia nr.11/2015 a ICCJ(stagiul complet de 20 de ani).
Pentru alte sapte(sedinta din 23/02/2016) a amanat pronuntarea in data de 01/03/2016.

FLM 1 pe aceeasi speta a respins doua cereri din doua intr-o singura sedinta.
Astept motivarea in cele doua cazuri respinse de FLM 1 si pronuntarea in cele sapte de FLM 2.
Daca si cele sapte(din 01/03/2016) vor fi admise de FLM 2, atunci imi pun urmatoarea intrebare:

De ce pentru FLM 2, decizia nr.11/2015 a ICCJ este obligatorie, si pentru FLM 1, nu.
Urmeaza sa hotarasca si FLM 3.

Voi reveni.
Eu nu cred că este vorba despre faptul că Decizia nr. 11/2015 nu ar fi obligatorie pentru completele pe care le menţionaţi.

Părerea mea este că soluţia depinde şi de conţinutul cererii de chemare în judecată, dar şi de modul în care vede judecătorul situaţia. Nu uitaţi că instanţa, ca să vă admită cererea, i-a schimbat natura juridică.

Pe de altă parte, deciziile pronunţate în RIL-uri nu sunt constitutive de drepturi. Ele nu sunt echivalente cu nişte prevederi legale de care să te poţi prevala oricând în instanţă. Româneşte spus, nu te poţi duce în instanţă doar cu o hârtie pe care să scrii "a fost publicată Decizia nr. 11/2015 în Monitor, obligaţi casa de pensii să îmi recalculeze pensia".
Incluzand si 1 martie, bilantul este urmatorul:
FLM 1 respinge doua din doua
FLM 2 admite 17 din 17
FLM 3 respinge 1 din 1
In urma cererii de lamurire instanta de fond a hotarat:
...................................................decizia de revizuire pe care pârâta a fost obligată să o emită va men?iona că drepturile revizuite se acordă reclamantului începând cu 3 ani anterior datei ce reprezintă momentul la care i s-a comunicat Casei jude?ene de pensii ................. cererea de chemare în judecată din prezentul dosar.
FLM1 a mai respis si astazi 4 cereri.
Motivarea ar fi:
S-a cerut recalculare, in loc de revizuire.
1)Ce se mai poate face pentru cei care au primit respingere ?
In apel putem cere revizuire ? in loc de recalculare cum cerusem la fond ?


Diferentele intre recalculare si revizuire se regasesc in:

Legea 263/2010

Art.107(1) si (2) revizuire
Art.107(3) si (5) recalculare

Se sugereaza ca:
Revizuire = Admitere
Pentru recalculare= Respingere
Sau, intai cerere la Casa locala, apoi in instanta, cu admitere.

2)Ce se poate face pentru cei care li s-a fixat primul termen ?
3) Dar pentru cei care nu li s-a fixat termen ?

2) si 3) pot face cerere de renuntare ?
Daca mai au timpul necesar.



Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2016
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Contestatie la tribunal a hotararii comisiei centrale de contestatii rududoo rududoo In data de 03.11.2015(data postei pe plic) am primit atat eu cat si CJP Comunicarea Hotarare Civile nr…….prin care instanta admite contestatia mea si ... (vezi toată discuția)
Nu inteleg solutia data pe scurt la un dosar solutionat la primul termen, de catre curtea de apel Jean_53 Jean_53 Am facut apel nefiind multumit de sentinta Instantei de fond, iar solutia pe scurt data pe internet in portalul justitiei, suna asa: \"Solutia pe scurt: ... (vezi toată discuția)
Recalculare decizie pensie Radu Dan Radu Dan Ce sanse pot avea prin contastarea Deciziei 92/62/2018 data de Tribunalului Brasov de recalculare a Deciziei mele de pensionare nr 321010/08.08.2017 emisa de ... (vezi toată discuția)