Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si la apel

Ma aflu in urmatoarea situatie:

...............................................................Reclamant
CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII .......... Petent

Şedinţe
Ora estimata: 9:00
Complet: FLM 2
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta să emită decizie de revizuire a drepturilor de pensie ale reclamantului urmând ca prin aceasta să re?ină că stagiul complet de cotizare al reclamantului este de 20 de ani, în loc de 30 de ani. Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul ...................
Document: Hotarâre ............... 04.11.2015

Ce asteptari sa am ?
Ce urmeaza ?
Nu am primit comunicarea.
Comunicarea se trimite la ambele parti in acelasi timp ?

@ freeelis

Întrebarea este despre răspunsul la întâmpinare, nu despre întâmpinare.

@ Carp Mircea

Procesul își continuă cursul. La data expirării termenului în care trebuia depus răspunsul la întâmpinare, judecătorul va fixa primul termen de judecată, dispunând citarea părților.
Ma aflu in urmatoarea situatie:
Casa locala a depus apel pe 28/12/2015
Am termen la apel pe 17/03/2016
Apare si la tribunal termen pe 23/02/2016
Ce se intelege prin acest lucru ?
Doua termene:
Unul la tribunal pe 23/02/2016
Altul la curtea de apel pe 17/03/2016
Termenul dat de Curtea de Apel este pentru soluţionarea apelului. În privinţa termenului de la tribunal nu pot să fac decât presupuneri. După pronunţarea unei hotărâri, una dintre părţi poate să ceară îndreptarea, lămurirea sau completarea hotărârii. Accesaţi link-ul de mai jos şi citiţi art. 442-447 Cod procedură civilă.
[ link extern ]

Instanţa poate face îndreptarea unei hotărâri şi din oficiu. Există posibilitatea să nu fiţi citat pentru termenul din februarie de la tribunal.
Nu sunt singular in aceasta situatie.
Un caz:
Hotarare data in 12/01/2016
Apel depus in 25/01/2016
Nu apare dosarul la Curte, in schimb apare tot la tribunal cu termen in 23/02/2016
Altul cu hotarare tot in 12/01/2016
Apel in 27/01/2016
Nu apare la Curte, apare tot la tribunal cu termen in 23/02/2016

Aceste dosare sunt legate de grefiera la care ma refeream eu intr-o postare anterioara
Unul din cei doi a decedat cu cateva zile de hotarare(12/01/2016).

La un tribunal dintr-un judet alaturat s-a fixat termen fara ca persoana care a facut cererea sa primeasca intampinarea casei locale.

Raman in asteptare.
Timpul le va rezolva pe toate.

Solutia pe scurt:

Obligă intimata Casa Judeţeana de Pensii..............................să emită o nouă decizie privind recalcularea pensiei pentru limită de vârstă, prin care să se aibă în vedere un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, la stabilirea punctajului mediu anual, începând cu data de 01.10.2015. Obligă pârâta la plata diferenţelor drepturilor de pensie rezultate în urma recalculării pensiei conform alineatului precedent, pe ultimii trei ani.

-Punctajul mediu anual sa fie raportat la 20 de ani incepand cu 01/10/2015
-Plata diferentelor sa se faca pe ultimii trei ani..

Cum se traduce aceasta hotarare judecatoreasca ?