Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz in serviciu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz in serviciu

Buna ziua,
Pe scurt,am facuta o conventie de plata cu asociatia de proprietari,care este respectata,dar asociatia m-a dat in judecata pentru neplata sumelor datorate dupa conventia facuta.Acum ma trezesc ca am primit acasa si la serviciu, o hartie de la un Birou al Executorului Judecatoresc cum ca trebuie sa platesc datoria si sa mi se puna poprire pe salariu.
Avand in vedere ca imi respect conventia de plata si ca suma platita lunar este mai mare decat s-ar cuveni daca as plati 30% din salariu(mie imi convine sa platesc 30% din salariu) cum ar trebui sa procedez?
Mentionez ca am toate chitantele doveditoare ca am platit conform conventiei.
Presedintele Asociatiei continua cu datul in judecata chiar daca are la mana conventia de plata.( mentionez ca conventia este facuta cu fostul presedinte prin notariat).
As putea sa dau asociatia in judecata pentru abuz in serviciu si hartuire?
Pai daca nu are nici o insarcinare ce mai cauta in functie? De ce mai este ales? Cititi, va rog, cu atentie prevederile HCL 1588/2007, art. 18 si Legii 230/2007, art. 31 si 32.
mira55, utilizator
kornel44 a scris:
Pe scurt,am facuta o conventie de plata cu asociatia de proprietari,care este respectata,dar asociatia m-a dat in judecata pentru neplata sumelor datorate dupa conventia facuta.Acum ma trezesc ca am primit acasa si la serviciu, o hartie de la un Birou al Executorului Judecatoresc cum ca trebuie sa platesc datoria si sa mi se puna poprire pe salariu.

Daca s-a ajuns la executarea silita, inseamna ca v-ati judecat iar asociatia a castigat pricesul. Altfel nu are ce cauta executorul in aceasta poveste. Executorul pune in executare hotararea judecatoreasca. Asa ca nu aveati cum sa va "treziti" cu executare din senin. Ati avut posibilitatea in proces (ce are de regula mai multe termene...) sa va aparati, sa demonstrati ca aveti o conventie cu asociatia pe care o respecati s.a.m.d.
Spuneti-ne si noua cum a decurs prcesul, cum v-ati aparat, ce a hotarat instanta...