Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotarare Asociatie proprietari, neaprobata de comisia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotarare Asociatie proprietari, neaprobata de comisia de cenzori

Buna ziua!
Va prezint situatia.
Sunt presedinte de asociatie de proprietari. Am stabilit o adunare generala a asociatiei de proprietari, adunare care a fost legala abia la a treia adunare ( la prima au fost 5 proprietari, la a doua 7 proprietari, si abia la a treia au venit 14 proprietari din 43 ). la aceasta ultima adunare nu au fost prezenti nici unul din cei 3 cenzori numiti ai asociatiri(care sunt si proprietari).
Am emis o hotarare a asociatiei de proprietari, care culmea nu a fost aprobata de comisia de cenzori precum ca ar fi ilegala si inoportuna (anumite puncte din hotarare- si anume una care prevede penalizarea celor care nu aduc citirea la apometre, dizolvarea fondului de rulment si dizolvarea fondului de reparatii)
Intrebare:
Pot pune in aplicare aceasta hotarare a adunarii generale reconvocate?
PS- in legea 230 , scrie ca daca sunt nemultumiti pot actiona in instanta.
Cred ca ajung la vorba lui basescu: "iarna nu-i ca vara , si nici oamenii din asociatii nu sunt la fel".
mie imi raspunde cineva la intrebare , argumentat?
ca asa teorii cu legea, pot sa fac si eu cu vecinii.
celestin a scris:
mie imi raspunde cineva la intrebare , argumentat?
ca asa teorii cu legea, pot sa fac si eu cu vecinii.

...pot pune in aplicare o hotarare a adunarii generale fara acordul comisiei de cenzori?

Reiau poate ceva mai clar:
Nu aveti voie sa puneti in aplicare o hotarare a adunarii generale invalidata de cenzori. Asa as raspunde si la intrebarea daca treceti peste calea ferata atat timp cat e rosu in fata masinii dumneavoastra: nu aveti voie sa treceti, dar puteti trece cu riscul de fi spulberat de locomotiva sau cel putin sanctionat de politia rutiera.

Argumente pentru nepunerea in aplicare a hotararilor luate de dumneavoastra:
1. hotaraile sunt contrare legii
2. hotararile nu aduc nimic bun pentru asociatie
3. hotararile sunt invalidate de cenzori

Legea prevede obligativitatea fondurilor de rulment si reparatii. Daca fondul esre prea mic, nu-l desfiintam ci-l actualizam si completam cu diferenta necesara.
O asociatie de proprietari se conduce si administreaza prin munca unui colectiv de oameni si nu de un singur om pentru ca orice om singur poate gresi. De aceea exista comitet si cenzori care analizeaza si propun solutii legale in fata adunarii generale si nu lasa participantii la adunare sa derapeze in afara legii.
Nu va puteti prevala de hotararea adunarii generale, de asa zisa vointa a proprietarilor, ca nu este adevarat. Proprietarii au fiecare problemele lor, pregatirealor si multi nu-si bat capul sa cunoasca legislatia ori sa incerce a intelege cum se gosopodareste o asociatie. Dar presedintele trebuie sa stie legislatia asociatiilor ca preotul Biblia si sa indrume membrii comitetului sau adunarea generala sa ia decizii si hotarari legale si mai ales in favoarea asociatiei.

Presupunem ca sunt cativa in adunarea generala care propun desfiintarea liftului, desfiintarea usii de intrare sau sistarea oricaror incasari si plati pentru un an... Datoria presedintelui este sa nu lase asemenea propuneri sa fie puse la vot. Iar daca vede ca nu poate sa convinga cu argumente, cu legea..., sa-si prezinte imediat demisia. Sa vedeti ca asta are efect iar participantii la adunarea generala vor veni cu picioarele pe pamant.

legea poate fi interpretata.
1. comisia de cenzori verifica, nu stabileste legalitatea
2. nu este precizat in lege ca la nivelul asociatiei trebuie constituit fondul de rulment si fondul de reparatii. expresia este" se va constitui".
3. ajungem la paradoxul " nu vii la sedinta, dar iti exprimi veto-ul prin comisia de cenzori"
4. problema mea nu o reprezinta desfiintarea celor doua fonduri , cat nefunctionalitatea lor, prin necotizarea la constituirea lor reala.
5. nu scrie nicaieri ca nu pot fi impuse penalizari pentru cei incorecti cu autocitirea apometrelor
si ca sa fiu complet cu ceeea ce au considerat "ilegal" comisia de cenzori a fost si urmatorul fapt:
- acum 16 ani, asociatia a inchiriat uscatorul la o persoana care locuia in bloc.
- la un moment dat acesta si-a achizitionat un apartament in aceeasi scara cu uscatorul , si s-a mutat din uscator.
- a facut cerere la fostul administrator, mai mult verbal decat scris, prin care l-a anuntat ca nu mai locuieste acolo.
- vecinii toti stiau, inclusiv urmatorii presedinti ( cel de la vremea respectiva a decedat)
- la vremea respectiva utilitatile se plateau la pausal, inclusiv la uscator unde nu mai locuia nimeni, dar timp de 1-2 ani nu a luat nimeni masuri si nici pana acum.
-datoriile s-au acumulta , inclusuv penalitati;
- acum de cand sunt presedinte, cca 9 luni, am discutat cu cel care a locuit in uscator si are apartament in scara, si a fost de acord sa plateasca din datoriile uscatorului inca 3 luni din momentul semnaruu pentru achizitia apartamentului
- toate acestea au fost discutate si in adunarea generala
- la ultima adunare a, propus si s-a aprobat ca diferenta de aproximativ 1800 lei sa fie platita de catre toti proprietarii, in decurs de 9 luni cate 5 lei.
- acum cenzorii spun ca e ilegal si "inoportun".
cam asta e tot
Adriantot a scris
Reiau poate ceva mai clar:
Nu aveti voie sa puneti in aplicare o hotarare a adunarii generale invalidata de cenzori.

Scuzati ca intervin din nou dar comisia de cenzori nu are atributi de validare sau invalidare a hotararii adunarii generale
Daca au aceste atributii datimi textul legii in care specifica ca,comisia de cenzori valideaza sau invalideaza hotararile adunarii generale.
celestin nici macar nu va trebuie semnatura lor legea spune asa
art 25/al legii 230/2007
(4) Hotararile adunarilor generale se consemneaza in registrul de procese-verbale al asociatiei de proprietari, se semneaza de catre toti membrii comitetului executiv si se comunica, in scris, tuturor proprietarilor
legiuitor a specificat cine semneaza hotararile si nu zice nimic de cenzori sau comisia de cenzori.
Celestin vreau sa urmati sfatul dl adrian in legatura cu regulamentul de gestionare a apei.
si acolo specificati ca in caz de neprezentarea apometrelor se va adauga 5, 6, 10 metri cub de apa rece sau calda
fyeratanye, utilizator