Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu de incardrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu de incardrare

buna ziua!
as dori sa stiu daca eu pe contractul de munca am trecut un salariu de 1200, abs cu studii superioare, angajatorul ma poate plati pornind de la 600 de lei,minim pe ec pentru necalificati?
are dreptul sa faca acest lucru?
la dumnealui orce e posibil....
am trimis o sesizare la itm sa vedem ce raspuns primesc...
va dati seama cate ilegalitati face...
este expert contabil ...are 50 de firme la care le tine contabilitatea si a convins toti administratorii firmelor ca indiferent ce salar de incadrare au angajatii lor pe CIM, el le va pune in plata minimul pe economie ca sa nu plateasca mult la contributii....
iar daca angajatii aveau nevoie de adeverinte pentru credite la banci, le facea act aditional la CIM, cu salar mare si in plata aveau tot minim pe economie....
si multe alte kestii contrafacute sau facute provizoriu.....
kiar si declaratii facute din burta si rectificate...

ce credeti despre acest contabil....?
Nu pot sa inteleg cum se poate juca cineva in asa hal cu legea!!! :stunned:

Oare patronul stie ce il asteapta? ce amenzi va plati firma? cat se va munci la rectificari? ...
la care patron va referiti doamna lorelayold76?
seful meu - super contabilul?
sau patronul de societate- clientul biroului de contabilitate?
ma refer la patron (asociat unic) sau patroni (mai multi asociati), administratorul, mai pe inteles stapanul/stapanii firmei...ei stiu ce fac angajatii lor (seful contabil, managerul etc)?
nu cred ca ati inteles bine...
sau poate eu nu am fost prea explicita..

domnul expert contabil Popescu, este patronul unui birou de contabilitate si are 50 de clienti (societati-care au patron/administrator, ) sunt socitati mici,cu 3-4 angajati, cei mai multi au cate un magazin doua.
asta este explicatia cu patronii...
eu am lucrat la biroul de contabilitate si patronul meu,adica contabilul, trateaza in felul in care am spus mai sus , cu patronii societatilor,adik cu clientii...
cei care nu stiu despre ce este vorba si sunt in dezavantaz, k si mine desigur, sunt angajatii socitatilor-clientilor