Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare concediu odihna

buna ziua...va rog sa-mi spuneti cum se acorda concediul de odihna in urmatorul caz:....angajatul lucreaza in ture de doua zile 11 ore/zi si doua zile libere si are dreptul la un numar de 16 zile de concediu pentru perioada lucrata decand s-a angajat.....doreste 10 zile de concediu si face cerere pentru zilele 3,4, 7,8,11,12,15,16,19,20.03.2016 si sta acasa practic din data de 1.03 pana in 23.03.2016 (23 incepe munca pe tura lui)....va rog sa-mi spuneti daca este corect ....si in cazul in care pleaca din unitate cate zile de concediu de odihna ii raman sa-i fie platite....si daca nu este corect , cum ar trebui acordate acestea......multumesc...
programul depaseste 8 ore/zi dar in speta se lucreaza in ture de doua zile cu doua libere...deci pe luna oricum lucreaza cu ~3 ore mai putin decat norma intreaga de lucru.....va rog un raspuns concret la cazul prezentat nu raspunsuri generale....multumesc....
Nu sunt arspunsuri generale, ci raspunsuri legate de problema dvs .

Vi s-a explicat destul de clar ca , perioada de CO se acorda pe zile lucratoare si nu pe zile lucrate ... orele suplimentare nu intra in plus la perioada de CO.

Acestea trebuie sa fie compensate cu zile libere platite in termen de 60 de zile de la datta efectuarii , iar daca acest lucru nu este posibil atunci se acorda un spor de minim 75 % din salariu.
care ore suplimentare nu intra in plus la CO???....angajatul lucreaza cu ~3 ore mai putin decat norma intreaga de lucru/luna.......lucreaza in ture de doua lucrate cu doua libere a cate 11 ore /zi.....pentru zilele de sambata si duminica daca sunt de servici se acorda spor....
Pentru munca suplimentara nu se acorda zile in plus de CO. Nu exista text de lege care sa prevada asa ceva.
nu am scris ca ar exista ore suplimentare care as dori sa fie adaugate la CO.....pentru ca nu exista asa ceva....doream un raspuns concret la intrebarea mea cu care am inceput ,dar se pare ca nu am formulat bine din moment ce primesc doar raspuns cu trimitere la lege, nu la cum trebuie aplicata legea intr-un caz de exceptie....am citit si eu legea si cunosc cum se aplica la 8ore/zi .....multumesc pentru raspunsuri....