Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sechestrare minora
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sechestrare minora

Am un copil de 11 ani nefiind casatorit cu mama copilului, dar pe care l-am recunoscut. Acum 5 ani au plecat in Spania cu acordul meu, in fiecare vacanta de vara au venit in Romania unde au stat la bunicii din partea mamei In aceasta vara copilul a venit singur in tara la bunicii din partea mamei, urmand sa stea si la mine dar acestia au manipulat copilul care refuza sa se mai intoarca in Spania unde are rezidenta, refuza sa discute cu mine si cu mama lui. Am vorbit cu mama copilului iar aceasta nu doreste sa isi lase copilul in grija parintiilor ei, ci sa il ia in Spania pentru a-si continua studiile, dar bunicii refuza sa il mai lase pe copil sa se intoarca in Spania. Mentionez ca si eu sunt deacord cu intoarcerea copilului in Spania alaturi de mama lui. Cum pot scoate copilul din " ghiarele" bunicilor, mama copilului neavand concediu pentru a veni in tara?
Plangerea penala avand ca obiect lipsirea de libertate in mod ilegal , e , ce-i drept , una dintre solutii , pare ca diferendul nu poate fi soltutionat , nicidecum , pe cale amiabila.
Oricum, bunicii nu pot retine minorul....nu au un act oficial care sa le permita acest lucru. Si legal, obligatia de crestere si educare incumba parintilor.
Problema este ca nici tatal nu are o hotarare care sa le fie opozabila bunicilor.Si nici nu ar ajuta daca minorul nu vrea sa mearga cu tatal sau.
Nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de lipsire de libertate in mod ilegal daca minorul nu vrea sa plece de la bunici.

avocat Claudiu Lascoschi
Solutia legala este plingerea penala ...dupa care lucrurile vor intra in normal.
Spargerea usii,violenta ,a face dreptate singur...etc.,mi se par in afara cadrului legal...:-/
Daca parintii , care au lasat o perioada minorul la bunici , au comunicat dorinta lor de a nu mai locui la acestia , se retine infractiunea de libertate in mod ilegal .Discutam de o retinere abuziva a unui minor , in pofida dorintei parintilor , care au drepturi depline asupra minorului , ca reprezentanti legali .
Infractiunea prezinta forma agravata a acesteia .

E cert ca spargerea usii e o actiune in afara dispozitiilor normative , fiind savarsita infractiunea de distrugere.Insa in anumite conditii s-ar impune (spre exemplu salvarea vietii minorului , sau inlaturararea unor acte abuzive de violenta - )Organele judiciare sunt cele care trebuie sa actioneze in vederea stingerii acestui diferend.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat