Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren sub apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren sub apartament

Buna seara la toata lumea......
in urma cu 15 ani fostul meu patron de origine straina a vrut sa cumpere un apartament intrun imobil deja construit in orasul meu natal....pentru a putea devenii proprietar al acelui apartament a trebuit ca eu sa devin proprietarul terenului sub apartament......bineinteles ca actul de proprietate l a pastrat el dar impozitul pe teren vine pe numele meu....
de curand fostul patron a intrat in contact cu mine pentru a ma convinge de a i semna o inputernicire pentru a putea vinde acel apartament contra unei sume ....modice....
intrebarea mea este.....ma poate obliga cineva sa vand acel teren (sa semnez acea inputernicire)? am fost deja amenintat ca va angaja un avocat......
va multumesc in avans pentru raspunsurile dumneavoastra....
Nu va poate obliga dar ii puteti vinde terenul atata timp cat dvs nu va puteti folosi de el..
Dacă va câștiga în instanță, i-l veți da pe degeaba și veți plati și cheltuieli de judecata.
gi-jane2, moderator
ell vrea sa depuna plangere pentru a ma obliga sa semnez iar partea financiara nu prea ma intereseaza to aiar din moment ce instanta nu ma poate obliga totul e ok pentru mine
Urata situatie... totusi, in instanta puteti pierde cu brio si cu toata simularea si cu toata nulitatea pentru frauda la lege si opentru vanzarea accesoriului fara principal pe care o poate invoca cineva... si platiti fara numar avocati, expertiza etc.
Asa incat, daca doriti riscul acesta, ok, nu semnati. Totusi, eu nu inteleg motivatia dv. In toate cazurile, inainte sa luati o decizie, contactati un avocat, caci e tare urat actul ala, cred, prin care ati cumparat terenul... In toate cazurile, pentru dv. nu face o ceapa degerata si, sincer, nu prea vad cat ar conta si pentru patron, insa aia e, omul vrea sa aiba toate actele in regula, nu-i ilegal...
Cred ca nu ati inteles..tocmai, ca instanta va poate obliga. Si mai puteti avea si alte probleme. Se poate spune ca este rea-vointa. Si daca veti pierde procesul, si il veti pierde, pt ca este absurd..terenul de sub apartament , veti avea de platit diverse costuri si cheltuielile de judecata.