Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constructie rampa intrare in bloc pentru persoana cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constructie rampa intrare in bloc pentru persoana cu dizabilitati fizice

Buna ziua,

va rog frumos daca cineva stie sa ma indrume in cazul in care bunica mea este acum paralizata si nu se mai poate deplasa decat in fotoliul rulant, iar administratia blocului mi-a refuzat construirea unei rampi invocand costurile ridicate, cu toate ca spatiul necesar exista, ce pot intreprinde pentru a reusii sa fie construita aceasta rampa?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
nici eu nu cred ca este necesara autorizatia de constructie pentru rampa de handicapati. Aveti vreo prevedere legala in sensul contrar parerii mele?
Nu cred că e nevoie de birocrația firmangiilor. Dacă intri în colimatorul firmangiilor e mai mare daraua ca ocaua.
Dacă se face numai din fier atunci nu trebuie autorizație.

cyan a scris:

Rampa poate fi din beton sau confectie metalica. Ideea este ca trebuie autorizatie de constructie, prouect, costa mai mult proiectul si obtinerea autorizatiilor decat rampa!

Este lege din 2000 refăcută în 2013.

DinuX a scris:

nici eu nu cred ca este necesara autorizatia de constructie pentru rampa de handicapati. Aveti vreo prevedere legala in sensul contrar parerii mele?