Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva sau individuala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva sau individuala?

Buna seara,
Daca din cadrul unui compartiment s-au disponibilizat 7 persoane
dar la nivel de societate s-au disponibilizat 32 de persoane din 2600 (aprox.)
concedierea celor 7 este colectiva sau individuala?Avem dreptul numai la 2 salarii compensatorii
sau la mai multe in functie de vechime?
Multumesc
indiferent de concediu medical, daca veti avea 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni calculate de la data lka care veti depune dosarul de somaj, veti putea primi somaj in urma concedierii.
crivel a scris:

sau mai bine accept demisia de comun acord, imi dau trei salarii si apoi ma uit la luna...

In acest caz nu mai beneficiati de indemnizatia de somaj.
Buna ziua si bine v-am regasit !

In data de 03.08.2009 au fost concediati individual 2 angajati (li s-au comunicat deciziile, dupa expirarea preavizului). Concediere individuala prin desfiintarea posturilor.
In 31.08.2009 vor fi comunicate deciziile de concediere colectiva (tot prin desfiintarea locurilor de munca) catre 100 de salariati.

Cei 2 salariati concediati anterior solicita sa fie introdusi si ei in concedierea colectiva si sa primeasca 6 salarii compensatorii in loc de 3 cat au primit la momentul desfacerii CIM. Este posibil asa ceva? La data la care au fost concediati s-au incadrat la concediere individuala, au fost doar 2 salariati din 350. Acum solicita diferenta de 3 salarii intrucat, spun ei, in interiorul termenului de 30 de zile a fost efectuata o concediere colectiva. Stiam ca cele 30 zile/nr. de salariati concediati (pentru a se stabili felul concedierii - individuala sau colectiva)se aplica pt concedierile viitoare nu retroactiv. Mie nu mi se pare justificata cererea lor dar astept si alte pareri.

Multzam.
Da, cererea lor este justificata.
Legea nu distinge de cand calculezi cele 30 de zile, astfel incat daca cele 100 de concedieri au avut loc la mai putin de 30 de zile fata de cele 2, toate vor fi incadrate la concediere colectiva.
Daca dupa concediere celor 100 se mai fac 5 concedieri peste 3=4 zile, si acelea vor fi incadrate tot la colectiva!
CM:

art 68
Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului

(2) La stabilirea numărului efectiv de salariaţi concediaţi colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul şi acei salariaţi cărora le-au încetat contractele individuale de muncă din iniţiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legătură cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri
grace_r a scris:

Da, cererea lor este justificata.
Legea nu distinge de cand calculezi cele 30 de zile, astfel incat daca cele 100 de concedieri au avut loc la mai putin de 30 de zile fata de cele 2, toate vor fi incadrate la concediere colectiva.
Daca dupa concediere celor 100 se mai fac 5 concedieri peste 3=4 zile, si acelea vor fi incadrate tot la colectiva!

CM:

art 68
Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului

(2) La stabilirea numărului efectiv de salariaţi concediaţi colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul şi acei salariaţi cărora le-au încetat contractele individuale de muncă din iniţiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legătură cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri

Cu prima afirmatie subliniata sunt de acord, de aceea am si spus ca, parerea mea, calculul se aplica pentru concedieri viitoare...
Articolul din CM spune ceva de existenta a cel putin 5 salariati... Au fost doar 2...

Sa presupunem ca asa sta cazul si trebuie sa-i incadrez si pe ei in colectiva... Refac deciziile de concediere? Cu notificarea catre ITM ce se intampla? O Refac si pe aceea? Daca refac deciziile de concediere, cele noi nu intra in vigoare de la data comunicarii? Modific data incetarii in cartea de munca?

:sorry:
Lipi, utilizator