Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva sau individuala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva sau individuala?

Buna seara,
Daca din cadrul unui compartiment s-au disponibilizat 7 persoane
dar la nivel de societate s-au disponibilizat 32 de persoane din 2600 (aprox.)
concedierea celor 7 este colectiva sau individuala?Avem dreptul numai la 2 salarii compensatorii
sau la mai multe in functie de vechime?
Multumesc
:rofl:

deci stam bine .. oricum scorul este in favoarea opiniei tale :closedtopic:

Pai lasa-le asa si vezi ce va decide vreo instanta daca cei 2 solicita in intsnat acordarea salariilor compensatorii (care vad ca nu-s putine la voi) ...
Eu cred ca daca as fi in locul unuia din cei 2 concediati individual as actiona in instanta si cred, chiar cred ca mi s-ar acorda cele 6 salarii compensatorii :D

Pentr ca cele 30 de zile este clar ca nu sunt calculate doar pe axa viitor, ci se pe axa trecut.
Pentru ca in alin 2 cand zice sa existe 5 concedieri nu specifica expres in ce catergorie sa existe 5 concedieri.. din cele individuale.. din cele colective... deci per total acolo sunt 102 concedieri, deci pot zice ca este indeplinita aceasta conditie, nu?
Ce zici?

Dupa aceea nu uita sa ne spui si nou ce decide instnata :)