avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva sau individuala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva sau individuala?

Buna seara,
Daca din cadrul unui compartiment s-au disponibilizat 7 persoane
dar la nivel de societate s-au disponibilizat 32 de persoane din 2600 (aprox.)
concedierea celor 7 este colectiva sau individuala?Avem dreptul numai la 2 salarii compensatorii
sau la mai multe in functie de vechime?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 15:39, 25 August 2009
:rofl:

deci stam bine .. oricum scorul este in favoarea opiniei tale :closedtopic:

Pai lasa-le asa si vezi ce va decide vreo instanta daca cei 2 solicita in intsnat acordarea salariilor compensatorii (care vad ca nu-s putine la voi) ...
Eu cred ca daca as fi in locul unuia din cei 2 concediati individual as actiona in instanta si cred, chiar cred ca mi s-ar acorda cele 6 salarii compensatorii :D

Pentr ca cele 30 de zile este clar ca nu sunt calculate doar pe axa viitor, ci se pe axa trecut.
Pentru ca in alin 2 cand zice sa existe 5 concedieri nu specifica expres in ce catergorie sa existe 5 concedieri.. din cele individuale.. din cele colective... deci per total acolo sunt 102 concedieri, deci pot zice ca este indeplinita aceasta conditie, nu?
Ce zici?

Dupa aceea nu uita sa ne spui si nou ce decide instnata :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere colectiva sau nu RAMONICI RAMONICI Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Societatea la care lucrez este nevoita sa faca concedieri. Daca se vor concedia 9 angajati cu art 65 alin 1 si 5 ... (vezi toată discuția)
Situatie neclara,va rog ajutor udin udin buna ziua, va rog sa ma lamuriti in situatia de mai jos: am primit decizie de concediere ,inregistrata, prin posta,la data de 22 iunie, cu preaviz de ... (vezi toată discuția)
Preavizul suspendat in timpul concedierii colective, va fi urmat de concediere colectiva sau individuala? laraband laraband Buna ziua, In urma aplicarii masurii de concediere colectiva, au fost emise Notificari de preaviz pentru cateva zeci de angajati, iar dupa finalizarea ... (vezi toată discuția)