Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare teren, casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare teren, casa

Bunica mea a primit in urma cu 50 ani un teren de la o batrana , pentru a-si construi o casa. A construit casa, are autorizatie de constructie, dar terenul inca nu este intabulat. Impozitul este platit la zi. M-ar interesa care este procedura pentru intabulare a terenului si apoi a casei. Eu as vrea sa fac o extindere la acea casa dar pt a obtine autorizatii as vrea ca pozitia sa fie in regula.
MIHAI GRIGORE a scris:

Se poate semna un antecontract de vanzare -cumparare cu conditia ca ei sa fi dezbatut succesiunea si sa aduca un certificat de mostenitor la notariat pentru a demonstra calitatea!
Degeaba retineti titlul...nu este o masura de siguranta asta ...pot cere duplicat de la emitent motivand ca l-au pierdut!B-)
Siguranta v-o da actul facut la notariat ! Si orice incercare de a vinde terenul altcuiva deja este infractiune, respectiv inselaciune!

Oricum fara un act la notariat nu aveam de gand sa ii dau nici un leu. Chiar si retinerea titlului ma gandeam sa o inscriem in acel pre-contract.
Din cate am inteles mostenirea se poate clarifica la notariat in maxim 2 zile.
Dar in cazul in care vinde terenul altcuiva (infractiune, inselaciune) care este pedeapsa pentru ei si care sunt sansele sa imi recuperez banii sau terenul ?

P.S. care este diferenta dintre contract si pre-contract in justitie?
linualin, utilizator
Antecontractul de vanzare-cumparare este o promisiune de a vinde, in timp ce contractul de vanzarte cumparare este actul care valideaza vanzarea cumpararea si dovedeste calitate de proprietar a cumparatorului.