Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata retroactiv

Dupa absentarea de la locul de munca timp de 8 zile, un angajat vine cu o cerere de CFP pentru 20 zile datata cu prima zi in care a lipsit de la servici. Am obligatia de a aproba?
Regulamentul intern a fost modificat in timp ce acest angajat era in concediu de odihna (imediat dupa CO a absentat) si deci nu am avut cand sa i-l prezint. In acest nou regulament avem precizata perioada dupa care se poate demara cercetarea disciplinara in cazul absentelor nemotivate. Faptul ca nu l-a semnat inseamna ca nu i se aplica si lui?
Si v-as mai ruga sa ma lamuriti in ce priveste caracterul absentelor motivate sau nemotivate, cum se stabileste acest criteriu, in lege nu este precizat nimic clar (sau poate nu m-am documentat eu suficient).
Multumesc!
In principiu, seful lui direct ar trebui sa sesizeze conducerea despre acest lucru.
Eu sunt seful lui si tot eu sunt conducerea. Cum procedez in acest caz?
In acest caz, aveti dreptul sa constatati printr-un referat ca salariatul lipeste nemotivat de la locul de munca.
Si comisia?
O stabiliti dvs. prin decizie interna.