Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata retroactiv

Dupa absentarea de la locul de munca timp de 8 zile, un angajat vine cu o cerere de CFP pentru 20 zile datata cu prima zi in care a lipsit de la servici. Am obligatia de a aproba?
Regulamentul intern a fost modificat in timp ce acest angajat era in concediu de odihna (imediat dupa CO a absentat) si deci nu am avut cand sa i-l prezint. In acest nou regulament avem precizata perioada dupa care se poate demara cercetarea disciplinara in cazul absentelor nemotivate. Faptul ca nu l-a semnat inseamna ca nu i se aplica si lui?
Si v-as mai ruga sa ma lamuriti in ce priveste caracterul absentelor motivate sau nemotivate, cum se stabileste acest criteriu, in lege nu este precizat nimic clar (sau poate nu m-am documentat eu suficient).
Multumesc!
Comisia de cercetare disciplinara prealabila poate fi constituita si dintr-un singur membru si acela puteti fi si dvs.
Sau poate numiti pe altcineva pentru a nu se pune in discutie subiectivitatea persoanei desemnate sa efectueze cercetarea disciplinara.
Buna ziua,
Nu e nevoie de nicio comisie disciplinara, decat daca ati stabilit dvs acest lucru prin RI sau CCM.
Conf art 251 alin 2 CM "În vederea desfăşurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora şi locul întrevederii."