Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recompensa pentru cei care denunta fapte ilegale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recompensa pentru cei care denunta fapte ilegale

Buna ziua,

Este ilegal sa ofer / promit o recompense celor care denunta fapte ilegale ?

In fapt: Exista suspiciuni de fraudare a alegerilor prin oferirea de mita electorala unor persoane sarace.

Scop: In vederea descoperirii adevarului, ar fi ilegal un demers promovat pe facebook de exemplu .... prin care cei care au primit mita sunt invitati sa denunte mituitorul iar in schimbul denuntului depus la politie, sa primeasca o recompensa de la persoana care a initiat demersul de aflare a adevarului ?

Nimeni nu va denunta asemenea fapte in mod gratuit, cu atat mai mult cu cat le este teama de repercusiuni.

Cunoasteti un temei legal care interzice oferirea unei recompense in asemenea situatie ?

Multumesc.

marturie, utilizator
Foarte simplu sau cel mai simplu: "las-o balta; nu mai votati pe galeti si basta! Indemnul asta e ca ciuma si rezultatul.... Mie mi se par bune observatiile, stim cu totii ca se da mita, de tot felul, dar mai stim si ca legea este destul de permisiva. Am ramas uimita de citeva chestii legale, care mie mi-au provocat stupoare! Asa ca, pina la urma urmei, cred ca trebuie sa fie, asa cum se doreste ( cum trebuie ), nu cum vrem noi votantii! Sunt multe de spus pe acest subiect, si nu trebuie aruncat cu pietre, imediat!
Stimate coleg Klehus, speță indicata de dvs. este irelevanta din punctul meu de vedere.

Referitor la delicatețe nu cred ca ati înțeles ca delicatețea înseamnă absolut tot ce exista sa fie
foarte bine folosit.Absolut în context înseamnă absolut...la procese...

Exemplul cu cazul valiza avea ca element esential imrevizibilitatea rezulatului meciului.
Le dădea recompensa dacă câștigau dar nu se influenta rezultatul prin ceea ce se numește blat.Era vorba de o stimulare ca sa își facă treaba mai bine. Este de remarcat și faptul nu nputeau fi trași la răspundere dacă pierdeau meciul ca nu ii interesa.
Oare ar fi răspuns fotbaliștii penal ca ar fi pierdut meciul?Nu.

Încercăm sa subliniez imprevizibilitatea normei de drept în situații confuze.
Dacă legea prevedea ca orice persoana poate da recompense situația era clara sub aspect juridic.

Va pot spune am avut cei mai buni profesori din tara.
I civil este valabil ceea ce spuneți.
În penal trebuie sa nu se încalce de subiect norma penala.

Deci, e clar ca procurorul nu poate scoate bani din propriu buzunar sa ii dea la martor.
Bănuiesc ca am început sa fim de acord amândoi.

Dacă v-am spus de informator și de martor e clar ca legea o știam.
De aceea v-am și spus ca procurorul nu are dreptul de a plăti martorul.
Și v-am făcut mesajul anterior și vorbire de informator și martor...

Dacă totul este reglementat prin lege cum de a-ți ajuns la concluzia ca orice persoana poate plati un martor denunțător?

Informatorul are rolul de a culege informații în condițiile legii și fara sa încalce legea.
Informatorul este infiltrat când se știe ca se vor comite infracțiuni.

Aici s-a comis deja infractiunea și exista o diferență majora...
Vom spus ca nu este atât de simplu precum credeați la o prima vedere...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat