Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inainte de casatorie...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inainte de casatorie...

Buna ziua

Sint in urmatoarea situatie:

in anul 2006 m-am casatorit. In urma casatoriei au rezultat 2 copii care au decedat, iar in ultimul an al casniciei, am adoptat o fetita. In 2012 am divortat, instanta stabilind domiciliul copilului adoptat la fosta sotie. In 2013, in Iulie am cunoscut pe cineva, care la acest moment mai are putin si naste.Am in proprietate un apartament (persoana juridica), pe care actuala concubina , mi-a solicitat sa trec aceste imobil pe numele ei, inaintea casatoriei.

In concluzzie, ce m-ati sfatui sa fac?

Multumesc#-o

domnule draga, pe mine nu ma uimesc multe lucruri, dar harababura din capul unora ma lasa cu gura cascata : copilul adoptat are fix aceleasi drepturi cu cel natural cata vreme adoptia este cu efecte depline; rezerva succesorala se refera la cu totul altceva; auzim cate un termen "care suna bine" si il folosim si unde trebuie si mai ales unde nu trebuie; cat despre imobil, cata vreme proprietarul e o persoana juridica, nu il "mosteneste" nimeni decat succesorul persoanei juridice; e cazul sa discutam si despre partea de "caracter" care lipseste cu desavarsire atat la dvs. cat si la iubita dvs.? nu cred ...
in concluzie, imobilul e al unei persoane juridice, din ce ziceti dvs. mai sus, ceea ce nu face imposibila vanzarea lui, insa se impun niste conditii, cum ar fi plata pretului; de donat, nu-l poate persoana juridica dona deoarece scopul in sine al acesteia este sa produca profit
DonD a scris:

Practic incerc sa nu fac diferente intre ei, dar e greu de tinut balanta dreapta, pentru ca sint multi factori care influenteaza.

copilul meu biologic este cel mai important

Va cam contraziceti. Iar in ceea ce priveste ”copilul adoptat”, legal ambii sunt ai dvs. cu exact aceleasi drepturi, iar dvs. aveti exact aceleasi obligatii fata de ei, fie ca va convine fie ca nu. Daca incepeti o casnicie cu cineva care va conditioneaza si va indeparteaza de copilul dvs mai bine ramaneti in concubinaj, zic eu.
25Maria23, utilizator
sint perfect constient de asta. dar nu va doresc sa fiti in pielea mea. cit despre prblema caracterului, consider dintotdeauna ca a fost bunul meu cel mai de pret. ma stradui sa il pastrez cit se poate de nealterat. dar fiind pus in asemenea situatii, nu e mai bine sa intreb inainte, decit sa imi para rau dupa? iar concubina pe de o parte are dreptate in ceea ce cere, pentru ca vrea sa puna copilul la adapost. ca eu par in aceste postari cu un caracter de toata jena, imi asum. dar decit sa pling dupa ce am facut, mai bine sa fiu luat de javra inainte. chiar daca nu sint (dupa parerea mea)

@zoya
de lectii morale sint satul. eu vreau solutii, de aia postez aici si cer parerea unor oameni care nu ma cunosc, si deci pot fi obiectivi
DonD, utilizator
solutie la ce? daca imobilul apartine unei firme, ce solutie vreti? sa-l scoateti din firma? da, prin vanzare (daca nu e aport la capitalul social); altfel, nu se poate; cat despre mostenire, repet, imobilul nu va fi mostenit decat de succesorii persoanei juridice; anticipez intrebarea si va spun ca si daca dvs sunteti asociat unic, situatia ramane la fel
daca vreti solutii, acceptati si judecatile care vin odata cu acestea : daca doamna - urat numita concubina de catre cel care se presupune ca o iubeste si cu care va avea un copil, si deci, o familie - se gandeste deja la mostenire, nu-i de bine; daca se gandeste la dobandit bunuri inainte de o eventuala casatorie, iarasi nu e bine; daca nu ia in considerare si celalalt copil care, conform legii, are drepturi egale cu al ei, in raport cu dvs., iarasi nu e bine
sincer, pentru un om trecut prin drama pierderii a doi copii si prin emotia adoptarii unui al treilea, sunteti destul de ... straniu; zic ca v-ar trebui mai degraba un soi de consiliere care sa va ajute sa treceti peste traume decat sfatul nostru de aici; vi s-au intamplat multe intr-un timp foarte scurt; sa nu va aprindeti degeaba; nu va trimit la psihiatru ci la o consiliere care sa va ajute realmente sa intelegeti modul distorsionat in care vedeti lucrurile; s-ar putea sa faca lumina si in dilemele dvs
si da, o sa plangeti muuuulte lacrimi daca instrainati imobilul
Irina Pricop, Consilier juridic
am numit-o concubina pentru a se intelege exact statutul meu/nostru
in rest sint de acord cu ce spuneti.
mi-au mai zis si altii cu care am discutat fata in fata
repet sint deschis la orice varianta, indiferent cit de ciudat ar suna