Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incercare de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incercare de concediere

Buna ziua,

Lucrez din data de 03.02.2009 la o firma din domeniul alimentar,cu functia de adjunct sef magazin.In data de 03.06.2009 am anuntat seful de magazin ca din cauza unor grave probleme de sanatate(suspect cancer) voi merge probabil,dar nu am specificat nimic sigur,in concediu medical.Din acel moment viata mea a devenit un cosmar.Dupa o saptamana de la acest anunt am primit un referat ,care era un avertisment scris,dupa o saptamana,altul si imediat al treilea in care se solicita desfacerea contractului de munca.Am sunat seful de zona care nu a binevoit sa acorde atentie spuselor mele. In data de 26.06.2009 am fost operata prima oara,suferind inca trei interventii chirurgicale.Am fost in concediu medical aproape trei luni,acum doresc sa ma intorc inapoi la serviciu,am solicitat introducerea in program si am fost anuntata ca mi s-au retras toate parolele.Sefa de zona mi-a spus sa-mi dau demisia ca si asa "nu mai fac multi purici".Este posibil? Va rog frumos dati-mi un sfat,sunt disperata.

Astept un raspuns
Va mutumesc
Elena T
ElissaT a scris:

Buna ziua,

Chiar acum cateva minute am fost sunata de catre seful de magazin sa aduc si echipamentul cand vin si datorita celor trei referate sunt ca si concediata.Referatele se refera la neschimbarea unor preturi in timp real si gasirea unor produse expirate de o zi la raft.Mi-a vorbit pe un ton foarte ......Va rog ,,cele trei referate port sa-mi faca rau? El spune la toata lumea ca eu nu am fost bolnava ci am fost in cm di cauza ca am cele trei referate.

Mutumesc

1. de la "ca si concediata" pana la concediata in mod legal este cale foarte foarte lunga.
2. indiferent la ce se refera ... "referatele", ele nu pot duce la concedierea dvs. legala decat daca firma va cerceteaza disciplinar (va invita sa dati note explicative, va inregistreaza aceste note), si numai dupa ce va comunica decizia de concediere.
3. referatele va pot face rau, dar orice incalcare de catre firma a prevederilor legale (care sunt multe si greu de respectat, mai ales de catre astfel de patroni care se cred deasupra legii) va duce la anularea deciziei de concediere in instanta. (ideea unui proces pare putin cam dramatica, dar sa stiti ca sunteti protejata de lege ca si angajata, procesele se desfasoara intr-un mod decent, costurile nu sunt chiar atat de mari si, daca veti castiga, se suporta in final de firma )
4. ce spune seful in stanga si in dreapta nu are nici o importanat legala, si nu trebuie sa va lasati afectata de nesimtirea si tupeul lui.
5. Dl. Tudor Valeriu are foarte mare dreptate: lasati-i sa se manifeste in toata incompetenta lor, nu le dati de inteles ce vreti sa faceti.
6. La serviciu comportati-va normal (chiar daca este greu, ganditi-va ca dreptaea este de partea dvs.)
7. Nu va dati demisia, fiti foarte atenta ce semnati (cititi inainte, si cereti copie dupa orice eventuale documente).

Multa sanatate si curaj!
Va doresc multa sanatate si curaj in lupta cu aceste ''animale''.
papillon a scris:

Va doresc multa sanatate si curaj in lupta cu aceste ''animale''.

=D>:D
Buna ziua,

Va scriu cu lacrimi in ochi.Astazi dimineata la ora 7,am ajuns la serviciu,am intrat in birou si seful de magazin a inceput sa vorbeasca foarte urat ,sa-mi adreseze injurii si a inchis usa la birou.Am sunat seful de zona ,care mi-a spus prin telefon ca sunt demisa din functie si voi primi prin posta un convocator prin care mi aduce la cunostiinta ca sunt cercetata disciplinar.A inceput sa ma ameninte prin telefon atunci cand am intrebat de ce mi se ingradeste dreptul la munca ,drept garantat prin constitutie,spunandu-mi ca nu mai am nici un drept.Am solicitat concediul de odihna,care mi-a fost aprobat si semnat in doua exemplare.Va rog sa-mi spuneti ce sa fac,sunt disperata.

Multumesc
ElissaT a scris:

Buna ziua,

Va scriu cu lacrimi in ochi.Astazi dimineata la ora 7,am ajuns la serviciu,am intrat in birou si seful de magazin a inceput sa vorbeasca foarte urat ,sa-mi adreseze injurii si a inchis usa la birou.Am sunat seful de zona ,care mi-a spus prin telefon ca sunt demisa din functie si voi primi prin posta un convocator prin care mi aduce la cunostiinta ca sunt cercetata disciplinar.A inceput sa ma ameninte prin telefon atunci cand am intrebat de ce mi se ingradeste dreptul la munca ,drept garantat prin constitutie,spunandu-mi ca nu mai am nici un drept.Am solicitat concediul de odihna,care mi-a fost aprobat si semnat in doua exemplare.Va rog sa-mi spuneti ce sa fac,sunt disperata.

Multumesc

va trebuie ff multa rabdare.
in final rezultatul va fi tot asa cum vor ei. dar timpul in care acestia reusesc sa in puna in aplicare este diferit. vis a vis de referate au si acestea un termen. dupa cite vad trebuie lasati sa faca o greseala caci nu stapinesc bine codul muncii.
bafta
a001122, utilizator