avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incercare de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incercare de concediere

Buna ziua,

Lucrez din data de 03.02.2009 la o firma din domeniul alimentar,cu functia de adjunct sef magazin.In data de 03.06.2009 am anuntat seful de magazin ca din cauza unor grave probleme de sanatate(suspect cancer) voi merge probabil,dar nu am specificat nimic sigur,in concediu medical.Din acel moment viata mea a devenit un cosmar.Dupa o saptamana de la acest anunt am primit un referat ,care era un avertisment scris,dupa o saptamana,altul si imediat al treilea in care se solicita desfacerea contractului de munca.Am sunat seful de zona care nu a binevoit sa acorde atentie spuselor mele. In data de 26.06.2009 am fost operata prima oara,suferind inca trei interventii chirurgicale.Am fost in concediu medical aproape trei luni,acum doresc sa ma intorc inapoi la serviciu,am solicitat introducerea in program si am fost anuntata ca mi s-au retras toate parolele.Sefa de zona mi-a spus sa-mi dau demisia ca si asa "nu mai fac multi purici".Este posibil? Va rog frumos dati-mi un sfat,sunt disperata.

Astept un raspuns
Va mutumesc
Elena T
Cel mai recent răspuns: Marioara Maftei , utilizator 10:21, 14 Septembrie 2009
Ca mai toti angajatorii care se simt cu musca pe caciula, nu are responsabilitatea si bunul simt sa-i spuna salariatului direct ce vrea sa faca. Trebuie sa deduca salariatul ca nu mai este dorit si sa plece de buna voie ca sa zica el ca nu a dat-o afara, a plecat ea. Asemenea oameni sunt iresponsabili dar au functii care, zic ei, le confera autoritate. Nu e adevarat!
Stiu ca situatia sta foarte rau dar am hotarat sa lupt pana la capat sa vad si eu pana unde pot sa mearga.Seful de magazin a plecat in concediu a doua zi dupa venirea mea.Intrebarea mea era ,daca chem ITM-ul sa vada conditiile de munca inainte sa actioneze ei,cum ma poate afecta asta? Inca nu am primit nici un convocator pentru cercetare disciplinara,dar la aceasta cercetare eu am dreptul sa pun intrebari unor eventuali martori?


Multumesc
Cei care vin in control s-ar putea sa va intrebe si pe dvs. si pe alti salariati.
Ei nu au voie sa spuna cine a facut sesizarea, asa ca nu vad de ce v-ar afecta.
ElissaT a scris:

Inca nu am primit nici un convocator pentru cercetare disciplinara,dar la aceasta cercetare eu am dreptul sa pun intrebari unor eventuali martori?


Teoretic, da, aveti acest drept pe care firma este obligata sa il respecte. Trebuie sa vi se acorde dreptul sa intrebati pe cel/cei care va aduc acuze, eventualii martori care sustin aceste acuze, si aveti dreptul sa aduceti si dvs. martorii de partea dvs.
Daca practic nu vi se respecta acest drept, cel mai probabil ca veti avea dreptulsa propuneti martori si sa intrebati martorii lor in instanta :), unde firma nu mai are cum sa impiedice exercitarea acestui drept.

Draga doamna Elena,

Si eu m-am confruntat cam cu aceiasi situatie .
In ultimile opt luni mi s-au facut fel de fel de "mizerii", Prima data s-a incercat suplimentarea obligatiilor de serviciu pentru a nu le putea indeplini . A urmat presiunea psihologica de barfe , reprosuri , amenintari si apropouri de demisie. Mi s-a pus ca sefa cumnata patronului care a cautat sistematic sa ma incurce in indeplinirea atributilor de serviciu, sa-mi aduca acuze si mi-a facut fiecare zi de serviciu incredibil de grea, psihologic vorbind. Am plans cel putin odata la doua zile, am facut criza renala cauzata de stres (2 saptamani de concediu medical ) si am cazut de doua ori pe strada , ultima data , in drum spre firma, luxandu-mi glezna ( am mers la servici cu glezna luxata , un coleg m-a dus cu masina la spitalul de urgenta unde mi s-a pus piciorul in gips....si cu toate astea, sefa a spus, in dreapta si in stanga,ca m-am prefacut, ca nu aveam nimic la picior! )
Intr-un final patronul mi-a comunicat telefonic concedierea, mi-am luat concediul de odihna legal, mi s-a inmanat preavizul de 20 zile in care se specifica ca am obligatia legala de a munci in aceasta perioada 4 ore/zi sau 20 ore/sapt. dar verbal mi s-a comunicat sa nu mai vin la servici.Petru aceasta am cerut confirmarea scrisa patronului prin e-mail,care, pana la urma, mi-a cerut sa vin la munca incepand cu prima zi lucratoare dupa terminarea c.o., gandindu-se ca acea zi trecuse , numai ca eu mi-am folosit ultimile zile de concediu pentru rezolvarea acestor probleme . In prima zi cand m-am prezentat la munca nu a facut altceva decat sa-mi spuna ca mai bine ar fi sa stau acasa si sa-mi dea 1/2 din salariu.Am cerut 75% salariu si toate bonurile de masa si asa a ramas,certificand in scris intelegerea noastra.
Am scris acestea pentru a-ti arata ca nu esti singura care trece prin asa ceva si ca se poate, daca gandesti bine ficare miscare , cu f.multa rabdare si sacrificii, sa ajungi acolo unde vrei tu .
Multa sanatate si putere pentru a invinge !
Ultima modificare: Luni, 14 Septembrie 2009
Marioara Maftei, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune disciplinara Marius Nou Marius Nou Astazi am fost convocat la locul de munca intr-o sedinta in cateva minute si mi s-a adus la cunostinta ca nu am vrut sa-mi ajut colegii intr-o anumita zi. ... (vezi toată discuția)
Concedire disciplinara dupa demisie ina77_p ina77_p Buna ziua, Am nevoie de cateva sfaturi cu privire la situatia sotului meu. Sotul meu are functia de bucatar sef. In data de 16.09.2009 colegii de munca (2 ... (vezi toată discuția)
As vrea o lamurire irisred irisred Daca din motive de sanatate ,diverse tensiuni si altele...nu am mai mers la serviciu,nu am ajuns sa-mi iau concediu medical si nici nu am anuntat,am primit o ... (vezi toată discuția)