Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... asigurare obligatorie auto inmatriculate primarie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

asigurare obligatorie auto inmatriculate primarie

Buna ziua, as dori sa stiu daca exista ceva prevederi legale actuale, prin care sa existe obligativitatea autovehiculelor inregistrate la primarie de a avea polita de asigurare obligatorie si inspectie tehnica.

va multumesc anticipat
Ati putea (eventual) sa-mi dati un cap de lege/articol/alineat/etc. in care sa se faca distinctie (definitii legal constituite) intre doua vehicole cu caracteristici fizice similare, doar prin faptul ca unul este autovehicol in timp ce celalalt nu are tractiune auto?! Mie mi se pare un fel de segregare fara noima ca o caruta si un triciclu electric avand caracteristici fizice si cinematice absolut similare sa poata fi inscrise in circulatie (cu numar galben) pe drumurile publice, dar obligativitatea platii RCA sa fie doar pentru unul dintre aceste vehicule. Nu ma mai refer aici la bicicleta, deoarece pentru aceasta, nu exista obligativitatea inscrierii in circulatie. Multumesc.
ola-nicolas, utilizator
As putea sa incerc o explicatie mai dinamica (nu doar cinematica): vehiculele cu tractiune mecanica sunt echipate cu dispozitive de securitate (cele care se verifica la ITP): lumini, frane, directie. acestea sunt testate si certificate. prin intermediul acestor dispozitive, conducatorul auto poate controla autovehiculul.
Acest lucru nu se poate intampla la atelaje sau vehicule cu actionare umana.
Si o observatie: nici un vehicul cu actionare umana nu se inscrie (nu doar bicicleta).

adriandimitriu a scris:

... vehiculele cu tractiune mecanica sunt echipate cu dispozitive de securitate (cele care se verifica la ITP): lumini, frane, directie. acestea sunt testate si certificate. prin intermediul acestor dispozitive, conducatorul auto poate controla autovehiculul. ...

Pai asta ar insemna (dimpotriva) un motiv ca vehiculele "necontrolabile" sa aiba obligativitatea raspunderii pentru accidentele de circulatie. In plus, din toate actele pe care le-am primit eu de la primarie, nu rezulta ca am obligativitatea de a face revizii tehnice periodice. Nici macar pentru intocmirea actelor necesare inmatricularii nu mi s-a cerut asa ceva.

Articolul 12
(1) Vehiculele care circulă pe drumurile publice trebuie să fie înmatriculate sau înregistrate, după caz, cu excepția următoarelor categorii de vehicule:
a) vehiculele trase sau împinse cu mâna;
b) bicicletele;
c) trotinetele electrice.
(2) Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele înmatriculate ori înregistrate, după caz, trebuie să poarte plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare, cu forme, dimensiuni și conținut prevăzute de standardele în vigoare.
(4) Este interzisă conducerea pe drumurile publice a altor vehicule decât cele care trebuie înmatriculate sau înregistrate, vehiculele trase sau împinse cu mâna, bicicletele și trotinetele electrice.
[ link extern ]

latka a scris:

Articolul 12
(1) Vehiculele care circulă pe drumurile publice trebuie să fie înmatriculate sau înregistrate, după caz, cu excepția următoarelor categorii de vehicule:
a) vehiculele trase sau împinse cu mâna;
b) bicicletele;
c) trotinetele electrice.
(2) Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele înmatriculate ori înregistrate, după caz, trebuie să poarte plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare, cu forme, dimensiuni și conținut prevăzute de standardele în vigoare.
(4) Este interzisă conducerea pe drumurile publice a altor vehicule decât cele care trebuie înmatriculate sau înregistrate, vehiculele trase sau împinse cu mâna, bicicletele și trotinetele electrice.
[ link extern ]

Problema obligativitatii inmatricularii / inregistrarii autovehiculelor pentru a circula pe drumurile publice este clara. Problema cea mai importanta care se discuta aici este, cine are sau nu obligativitatea de a contracta polite de asigurare auto (RCA) precum si cine trebuie sa prezinte vehicolul periodic pentru revizii tehnice. Ea rezulta in mod explicit din postarea initiala a acestui topic.
ola-nicolas, utilizator