Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... situatie neclara,va rog ajutor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

situatie neclara,va rog ajutor

buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in situatia de mai jos:
am primit decizie de concediere ,inregistrata, prin posta,la data de 22 iunie, cu preaviz de efectuat (30 zile ) din acel moment,desfacerea CIM urmand a se efectua ca urmare a art65 Codul Muncii, la data de 22 iulie.Dupa efectuarea a 11 zile din preaviz, a fost necesar sa intru in concediu medical, eu avand si probleme de sanatate.Acum, se pune problema ca o alta transa de concedieri sa se efectueze in septembrie, dar ,ca si concediere colectiva.Eu, care am decizia din iunie, dar CIM NU MI-A INCETAT INCA,ce sanse am sa intru intre cei concediati colectiv, si cum trebuie sa procedez pentru aceasta??:sorry:
udin a scris:

din cate inteleg,conteaza data la care a incetat CIM, si nu data la care a fost emisa decizia , numita "de concediere" dar care anunta doar , o data viitoare, la care se va inceta CIM.
AM INTELES BINE?

asa cum am mai spus, angajatorul s-a grabit sa faca decizia de concediere inainte de expirarea termenului de preaviz initial.

acum nu poate decat sa refaca acea decizie cu o alta data de incetare a CIM avand in vedere ca ati fost in concediu medical si, deci, preavizul s-a suspendat.
din cate inteleg,conteaza data la care a incetat CIM, si nu data la care a fost emisa decizia , numita "de concediere" dar care anunta doar , o data viitoare, la care se va inceta CIM.
AM INTELES BINE?

da, asa este conteaza data de concediere, data la care inceteaza contractul, nu data emiterii deciziei sau a emiterii preavizulu.

clio:

da, situati expusa e interpretata corect, raman toti concediati individual.
Dar daca in 20.09 concediezi 100 de salariati, cei 3 concediati in 25.08 ce statut au ? de individuala sau de de colctiva?

Si, daca in CCM nu am alte prevederi mai favorabile salariatilor decat cele din CCMUN, atunci da, toti vor primi 1 salariu compensatoriu sau 2 in comert., indiferent de tpul colectiv sau individula de concediere, aici inradevar nu se afce distingere intre cele doua.

Dar nu este nimic ilegal si exista CCM la nivel de unitate in care se acorda drepturi suplimentare salariatilo insituatia in care conmcedierile sunt colective (de ex 6 salarii compensatorii (doar) la concediere colectiva)
Atunci devine importanta incadrarea intr-o categorie sau alta

da, asa este conteaza data de concediere, data la care inceteaza contractul, nu data emiterii deciziei sau a emiterii preavizulu.

clio:

da, situati expusa e interpretata corect, raman toti concediati individual.
Dar daca in 20.09 concediezi 100 de salariati, cei 3 concediati in 25.08 ce statut au ? de individuala sau de de colctiva?

Si, daca in CCM nu am alte prevederi mai favorabile salariatilor decat cele din CCMUN, atunci da, toti vor primi 1 salariu compensatoriu sau 2 in comert., indiferent de tpul colectiv sau individula de concediere, aici inradevar nu se afce distingere intre cele doua.

Dar nu este nimic ilegal si exista CCM la nivel de unitate in care se acorda drepturi suplimentare salariatilo insituatia in care conmcedierile sunt colective (de ex 6 salarii compensatorii (doar) la concediere colectiva)
Atunci devine importanta incadrarea intr-o categorie sau alta

1. salariatii din 25.08 raman concediere individuala. nu uita ca le-ai facut decizii de concediere, de fapt ei au si plecat cu 65 (1)
2. daca al doilea val este de 100 salariati, ei oricum vor fi concediere colectiva. ideea era ca in al doilea val sa nu trec de la concediere individuala la concediere colectiva.
3. de obicei in CCM, la salarii compensatorii scrie ca se dau X salarii daca angajatul este concediat ptr motive ce nu tin de persoana lui (vezi art. 78 (1) CCM Unic) deobicei se pastreaza aceasta exprimare.
iar eu raman la parerea mea ca indiferent de numarul salariatilor, de felul concedierii, ei trebuie sa primeasca salarii compensatorii (atatea cate sunt trecute in CCM aplicabil). TOTI
1. salariatii din 25.08 raman concediere individuala. nu uita ca le-ai facut decizii de concediere, de fapt ei au si plecat cu 65 (1)
2. daca al doilea val este de 100 salariati, ei oricum vor fi concediere colectiva. ideea era ca in al doilea val sa nu trec de la concediere individuala la concediere colectiva.
3. de obicei in CCM, la salarii compensatorii scrie ca se dau X salarii daca angajatul este concediat ptr motive ce nu tin de persoana lui (vezi art. 78 (1) CCM Unic) deobicei se pastreaza aceasta exprimare.
iar eu raman la parerea mea ca indiferent de numarul salariatilor, de felul concedierii, ei trebuie sa primeasca salarii compensatorii (atatea cate sunt trecute in CCM aplicabil). TOTI

imi pare rau sa te contrazic, mai ales ca orele sunt tarzii :)
nu tin sa contrazic , dar chiar am rugamintea sa revedem poaet maine situatia si sa privesti nu numai din punctul tau de vedere.
ref la pct 3: chiar exista CCM la nivel de unitate prin care se acorda mai multe salarii compensatorii strict precizat in cazul concedierilor colective.
De aceea statul celo r 3 angajati concediati din exemplul tau este importanat de apreciat.
se poate interpreta ca daca data concedieri lor este in interval de 30 de zile, se asimileaza statutului de concdeiri colective, nu crezi?
Ma indoiesc ca exista vreun angajator caruia sa-i convina cresterea numarului de angajati concediati colectiv cu numarul celor pe care voia sa-i concedieze indiv. MAI DE MULT,dar carora li s-a decalat termenul de concediere...E VORBA DE ALT NUMAR DE SALARII COMPENSATORII ! Nr art in baza caruia se face concedierea este f. f. important...Ideea era daca poate fi impusa legal schimbarea lui.