avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa de timbru partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa de timbru partaj bunuri comune

Taxa de timbru este acceasi in cazul partajarii bunurilor comune ale sotilor, indiferent ca partajul se face in cadrul procesului de divort sau ulterior? Aceasta taxa se suporta in cote egale de catre soti/fostii soti si care este cuantumul?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 22:13, 17 Iunie 2011
Divortul de comun acord este una, iar partajul nu poate fi la fel, doar daca si acesta va fi tot de comun acord, intelegere totala intre parti. Cand reclamantul introduce la instanta de judecata o actiune evaluabila in bani atunci aceasta va fi taxata la valoarea pretentiilor enuntate pe care o va plati reclamantul. Si paratul poate plati o taxa de acest fel daca formuleaza o cerere reconventionala si emite pretentii asemanatoare! La sfarsitul procesului se compenseaza unele cheltuieli de judecata facute de ambele parti.
Inainte de toate ca la nivel terminologic nu poti fi si parat si reclamant in acelasi timp. Poti fi parat reconventional eventual dar nu si parat si reclamant in acelasi timp.
Taxa este suportata de cel care introduce actiunea .. adica de reclamant potrivit Legii nr.146.
Divortul este o chestiune ... paratajul este alta. Imprejurarea ca sunt/sau pot fi solutionate in cadrul aceluiasi litigiu nu inseamna ca suporta aceleasi taxe de timbru dat fiind ca potrivit aceleiasi legi 146 taxele de timbru se datoreaza pentru fiecare capat de cerere.
Potrivit modificarilor legii 146 asa cum a fost modificata in ipoteza in care partile se intaleg -incheie o tranzactie- pana la prima zi de infatisare taxele de timbru se restituie integral.
Buna seara, ma intereseaza si pe mine in special ce articol din lege stabileste ca o eventuala tranzactie intre parti privind partajul nu se timbreaza la valoarea de 3
% din valoarea bunurilor, intrucat am tot cautat, dar zadarnic.
Va multumesc.
apaidiu a scris:

Inainte de toate ca la nivel terminologic nu poti fi si parat si reclamant in acelasi timp. Poti fi parat reconventional eventual dar nu si parat si reclamant in acelasi timp.
Taxa este suportata de cel care introduce actiunea .. adica de reclamant potrivit Legii nr.146.
Divortul este o chestiune ... paratajul este alta. Imprejurarea ca sunt/sau pot fi solutionate in cadrul aceluiasi litigiu nu inseamna ca suporta aceleasi taxe de timbru dat fiind ca potrivit aceleiasi legi 146 taxele de timbru se datoreaza pentru fiecare capat de cerere.
Potrivit modificarilor legii 146 asa cum a fost modificata in ipoteza in care partile se intaleg -incheie o tranzactie- pana la prima zi de infatisare taxele de timbru se restituie integral.
Astfel cum am mai aratat legea care stabileste cuantumul taxei de timbru la 3% este Legea nr.146/1997 privind taxele judiciare de timbru modificata recent .. in august 2009.
Pe mine ma interesa ultimul paragraf scris de dvs, in ipoteza in care partile se inteleg asupra partajului judiciar, printr-o tranzactie depusa pana la primul termen de judecata. Care este articolul ce mentioneaza ca in acest caz, NU se plateste taxa de timbru.

Alte discuții în legătură

In legatura cu divortul si partajul monica38 monica38 Cererea pentru partaj o depun cand este infatisarea pentru divort? De incheiat tranzactie nu cred ca poate fi vorba, abia am reusit sa intru in posesia ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune claudia violeta claudia violeta Avand in vedere noua lege a taxelor de timbru, financiar este mai convenabil sa se dezbata succesiunea la notar sau in instanta ? Este adevarat ca daca se ... (vezi toată discuția)
Partaj ContSters79003 ContSters79003 Buna ziua am si eu cateva nelamuriri, poate ma puteti ajuta... daca masa partajabila e de 100000 de euro, eu trebuie sa platesc 3000 de euro ca taxa de ... (vezi toată discuția)