Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea in cazul propietatilor inchiriate in regim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea in cazul propietatilor inchiriate in regim hotelier (prin airbnb)

As dori sa stiu daca este vreo reglementare in cazul inchirierii de apartamente in regim hotelier, prin airbnb. In afara de raspunderea fiscala pe care o are propietarul, exista un cadru legal? este nevoie de aprobare din partea asociatiei de locatari/administratorul blocului etc?
Multumesc frumos
M.Serol
Nu este evaziune fiscală atâta timp cât se plătește impozitul prin norma de venit sau prin contabilitate simpla. Ce treaba are asociația de locatari cu evaziunea fiscală? In apartament sunt 4 locuri de dormit, prin urmare sunt 4 persoane in permanenta la taxe. Asta pentru cheltuielile comune, pt ca oricum apartamentul este contorizat și gazul, curentul, apa, se plătesc la consum. Chiar m-am interesat și nu exista cadru legal pt asta, nu se încadrează la schimbare de destinație pt ca nu este o firma, este închiriere in regim hotelier in limita a 5 camere pe an.
Buna, @MsSerol! Sunt in aceeasi situatie ca si tine si nu reusesc sa gasesc un raspuns clar. Tu cum ai rezolvat pana la urma? Mersi!
Am depus declarație la ANAF și plătesc impozitul prin norma de venit. Și atât :)
MsSerol, o intrebare: norma de venit pentru inchirierea a 1-4 camere este, sa zicem, 15000 lei. Aceasta taxa se refera la o camera sau la toate pe care le-as avea, in limita a patru camere? multumesc
Monicagram, utilizator
Norma de venit se refera la venitul obtinut pentru o camera intr-un an fiscal