Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea in cazul propietatilor inchiriate in regim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea in cazul propietatilor inchiriate in regim hotelier (prin airbnb)

As dori sa stiu daca este vreo reglementare in cazul inchirierii de apartamente in regim hotelier, prin airbnb. In afara de raspunderea fiscala pe care o are propietarul, exista un cadru legal? este nevoie de aprobare din partea asociatiei de locatari/administratorul blocului etc?
Multumesc frumos
M.Serol
Exista, in Codul Fiscal, este asimilata activitatilor independente, si intr-adevar nu trebuie sa te autorizezi la Registrul Comertului, nu este activitate economica, se da doar o declaratie la ANAF pe CNP, la inceperea activitatii de inchiriere; pentru inchirierea a mai putin de 5 camere poti opta intre norma de venit anuala sau sistemul real, iar peste 5 camere sistemul real este obligatoriu
Multumesc! Si inca ceva: Daca aleg sistemul real, imi trebuie o contabila sau pot sa ma ocup eu? Pot si deconta cheltuieli?
Nu iti trebuie neaparat contabil, se inregistreaza toate veniturile si cheltuielile in Registrul-Jurnal si se depune Declaratia 200 (cred) la termenul prevazut in Codul Fiscal. Cu privire la cheltuieli, aceeasi intrebare o am si eu, pentru ca sunt decontabile numai anumite cheltuieli, in anumite limite. De pilda, daca locuinta are mai multe camere, dar nu inchiriez decat o parte din ele, cum impart cheltuielile proportional cu acestea? Plus ca acele camere nu au un grad de ocupare de 100%, deci e greu de calculat cheltuiala efectiva pe aceste camere. Trebuie intrebat la ANAF.
Mie la ANAF mi-au sugerat ca e mai ok prin sistem real, decat norma de venit.
Mi-au spus ca se deconteaza cheltuieli de genul : lenjerii, utilitati, renovare ... :)
Si daca aleg sistemul real mai trebuie sa completez inca un formular prin care platesc TVA dupa comisionul care mi-l iau site-urile ( booking,airbnb), gen cativa lei.
CarmenV89, utilizator
Pai, cheltuieli cu utilitati, da, dar in ce limita? Ca daca eu am 10 camer,si inchiriez numai una,si aceea doar cateva zile, sa zicem, nu o sa pot sa decontez toata factura de utilitati, nu? Ca asa nu ar mai ramane nimic de platit, ceea ce nu cred ca se poate