avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decădere din drepturile parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decădere din drepturile parintesti

Este posibil ca o mama sa fie decazuta din drepturi fara a fi anuntata de existenta unui proces?
Cel mai recent răspuns: afrodhitee , utilizator 21:14, 29 Octombrie 2016
si ce anume trebuie sa caut pt ca un nr de dosar nu am, numele tatalui?
Buna seara,
Sa inteleg ca minora este in Cipru si ca acolo ati fi fost decazuta? Daca DA atunci va trebui sa va adresati autoritatilor Cipriote si sa solicitati sprijin pentru regasirea minorei. Puteti sa uzati si de ambasada Romaniei la Nicosia. Nu stiu legile cipriote si cum se judeca un asemenea dosar acolo.
Puteti sa solicitati ajutorul si Parlamentului European si Presedintetelui UE pentru sprijin.
Eu înțeleg ca aveți copilul în Cipru, nicidecum în România.
Dvs unde sunteți acum?
Numai dacă cipriotul ar fi vrut sa iasă cu copilul din România ar fi fost întrebat de acordul dvs, altfel nu.
Ați făcut acte românești copilului?
nu am facut acte romanesti copilului. eu sunt in romania.

copilul este nascut in cipru
deci in cazul in care sa luat o hotarare judecatoresca nedreapta decazandu ma din drepturi am posibilitatea de a ataca hotararea
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2016
gi-jane2, moderator
Nu exista.
Nu stiu daca exista ceva asemanator in cipru cum e la noi.
Tatal nu a avut nevoie de acordul dvs pt a iesi din tara, va trebui sa va judecati in Cipru pt copil.

Nu mai postati mesaje consecutive, apasati pe editeaza pt a completa un mesaj, multumesc.

Alte discuții în legătură

Pot călători cu copilul din anglia către spania fără declarație de la soțul meu ? RoxanaAndrei21 RoxanaAndrei21 Buna ziua !As dorii sa stiu daca pot calatorii cu minorul din Anglia catre Spania printr-o agentie de turism copilul fiind cetatean Roman nascut in Anglia fara ... (vezi toată discuția)
Imputernicire pentru calatorie minor din anglia spre romania milimilagros milimilagros As dori sa stiu daca pot parasi Anglia cu un minor, in conditiile in care am venit aici acum 4 luni pe baza unei procuri facute la notariat , semnata de tatal ... (vezi toată discuția)
Minor adoptat in străinătate de actualul soț Oreo Oreo Copilul a fost adoptat in străinătate de actualul soț . Am divorțat de tatal natural a copilului minorul a fost încredințat mie bineinteles ca nu am avut ... (vezi toată discuția)