Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decădere din drepturile parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decădere din drepturile parintesti

Este posibil ca o mama sa fie decazuta din drepturi fara a fi anuntata de existenta unui proces?
si ce anume trebuie sa caut pt ca un nr de dosar nu am, numele tatalui?
Buna seara,
Sa inteleg ca minora este in Cipru si ca acolo ati fi fost decazuta? Daca DA atunci va trebui sa va adresati autoritatilor Cipriote si sa solicitati sprijin pentru regasirea minorei. Puteti sa uzati si de ambasada Romaniei la Nicosia. Nu stiu legile cipriote si cum se judeca un asemenea dosar acolo.
Puteti sa solicitati ajutorul si Parlamentului European si Presedintetelui UE pentru sprijin.
Eu înțeleg ca aveți copilul în Cipru, nicidecum în România.
Dvs unde sunteți acum?
Numai dacă cipriotul ar fi vrut sa iasă cu copilul din România ar fi fost întrebat de acordul dvs, altfel nu.
Ați făcut acte românești copilului?
nu am facut acte romanesti copilului. eu sunt in romania.

copilul este nascut in cipru
deci in cazul in care sa luat o hotarare judecatoresca nedreapta decazandu ma din drepturi am posibilitatea de a ataca hotararea
gi-jane2, moderator
Nu exista.
Nu stiu daca exista ceva asemanator in cipru cum e la noi.
Tatal nu a avut nevoie de acordul dvs pt a iesi din tara, va trebui sa va judecati in Cipru pt copil.

Nu mai postati mesaje consecutive, apasati pe editeaza pt a completa un mesaj, multumesc.