Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasirea domiciliului cu copilul minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasirea domiciliului cu copilul minor

buna ziua.
locuiesc in concubinaj cu tatal baietelului nostru de 1 an. apartamentul in care locuim este al lui eu avand domiciliul din buletin la o allta adresa. descoperind ca tatal copilului are o relatie in paralel, dupa desele certuri din casa care au ajuns la violenta fizica fara urme vizibile si martori, dupa amenintarile si teama ca imi va lua copilul, am decis sa il parasesc. stia de intentia mea de a-l parasi. in seara in care am plecat am locuit in casa parintilor mei unde am domiciliul legal . a doua zi am plecat spre "socrii" unde sunt si in prezent. in seara in care am plecat, vorbind cu el la telefon, nu i-am spus unde dorm cu baiatul. stia doar de intentia de a ajunge la socri.
intrebare :
pot reveni in bucuresti dar in apartamentul parintilor mei pentru a locui cu ei fara teama ca imi va lua copilul?
pot fi acuzata ca am rapit copilul?
apartamentul parintilor mei are 2 camere si e intr-un cartier cu o reputatie nu prea buna.
Stoica Ioana a scris:

Rezolvati problema venitului (pentru stabilitate ) si ganditi-va serios si la o locuinta .

In consideratia unui asemenea comportament al tatalui .... sansele sale pentru a-i fi incredintat minorul spre crestere si educare ( obligatie ce implica ideea de responsabilitate ), sunt , din punctul meu de vedere , inexistente.
;)

Va multumesc foarte mult, m-am mai linistit putin.