Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare credit 2007
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare credit 2007

Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
socrii mei au primit in noiembrie 2016 de la executor judecatoresc incheiere de executare silita pt. un credit din 2007, neplatit din 2008 cesionat catre recuperatori.
Practic cererea de executare a fost formulata da catre bej.
Ce pot face?suma este enorma 70000 lei plus 6.500 chelt. executare.Deja s-a pus poprire pe pensie, iar socrul este in spital cu cancer in ultimul stadiu.Daca incepe excutarea si nu mai au de unde recupera din pensie se indreapta spre imobil unde stam si noi....
Ar merge contestatie la tiltul pentru ca este prescris?
Multumesc!
Sa fie trecut și socrul dar sa nu semneze decât soacra dacă ea vrea sa moștenească.

dvs cititi ce scrieti ?
Sa fie trecut si socrul dar sa semneze doar soacra ? Pai alta alternativa care ar fi, daca socrul e mort ?
Apoi, soacra e codebitor , ea nu ar plati in calitate de mostenitor si in primul rand in calitate de debitor.

Încercați sa va lămuriți dacă valoarea bunurilor moștenite e mai mare decât valoarea datoriei defunctului.

Mostenitorii nu raspund pt credite decat in limita valorii bunurilor mostenite asa ca nu ii ajuta cu nimic sa renunte la mostenire.

Daca nu au succes cu contestatia, oricum pierd casa si sa accepta mostenirea si ca nu, soacra e oricum debitor.
Despre mostenire nu se pune problema...casa este pe numele ambilor fii,alte bunuri ar mai fi o masina veche care este pe numele socrilor.
Multumesc mult pentru raspuns!
casa este pe numele ambilor fii

cum a ajuns, cand ?

Daca incepe excutarea si nu mai au de unde recupera din pensie se indreapta spre imobil unde stam si noi....
gi-jane2, moderator
prin contract de vanzare cumparare in iunie 2011
gi-jane2 a scris:

Sa fie trecut și socrul dar sa nu semneze decât soacra dacă ea vrea sa moștenească.

dvs cititi ce scrieti ?
Sa fie trecut si socrul dar sa semneze doar soacra ? Pai alta alternativa care ar fi, daca socrul e mort ?
Apoi, soacra e codebitor , ea nu ar plati in calitate de mostenitor si in primul rand in calitate de debitor.

Încercați sa va lămuriți dacă valoarea bunurilor moștenite e mai mare decât valoarea datoriei defunctului.

Mostenitorii nu raspund pt credite decat in limita valorii bunurilor mostenite asa ca nu ii ajuta cu nimic sa renunte la mostenire.

Daca nu au succes cu contestatia, oricum pierd casa si sa accepta mostenirea si ca nu, soacra e oricum debitor.

Daca suma e mica acum dar peste 2 ani se dubleaza nu se ia in seama suma de peste 2 ani ci suma actuala.Daca au de mostenit o suma mai mare azi este in regula pentru moment dar ulterior o vor pati cu toata legea...actuala...
E o logica elementara juridica...

Deci, daca accepta mostenirea aiurea o patesc rau...

Scrie in lege ca orice datorie ingheata cu privire la drepturile celor care preiau activul si pasivul mostenirii in calitate de mostenitori, in sensul ca dobazile si penalitatile de intarziere isi pierd izvorul juridic?
Daca scrie in lege ca orice datorie ingheata sau ramane nemodificata atunci situatia ar fi relativ simpla.

Daca soacra este mostenitor acceptant trebuie sa semneze ea.
Cand deschizi un proces cine semneaza?
Mostenitorii.Sau defunctul...oare...?
As zice ca nu defunctul...

Nu stiu in ce an sunteti la drept dar probabil ca nu ati terminat de citit tot...

In astfel de cazuri trebuie vazute actele...si de aceea trebuie mers la avocat...cu toate actele...
Trebuie stiut cine si cum este obligat si cine ar raspunde in functie de cazul concret.
Oricum soacra este obligata la plata datoriei.Fiind obligatie comuna foarte probabil e buna de plata.
De aceea, fara a se vedea actele si fara a se pierde timpul trebuie depusa contestatie.
Banuiesc ca nu isi permit sa consulte avocat...desi din 49 000 lei cateva sute de lei ar fi bine sa fie tinute pentru situatii de urgenta...
Raspunsul este dat pe ipoteze generale care pot fi general valabile sau nu in functie de acte.

E logic sa semneze ea si pentru defunct daca este mostenitor acceptant.
Defunctul nu va putea semna...din cauze evidente...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat