Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare credit 2007
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare credit 2007

Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
socrii mei au primit in noiembrie 2016 de la executor judecatoresc incheiere de executare silita pt. un credit din 2007, neplatit din 2008 cesionat catre recuperatori.
Practic cererea de executare a fost formulata da catre bej.
Ce pot face?suma este enorma 70000 lei plus 6.500 chelt. executare.Deja s-a pus poprire pe pensie, iar socrul este in spital cu cancer in ultimul stadiu.Daca incepe excutarea si nu mai au de unde recupera din pensie se indreapta spre imobil unde stam si noi....
Ar merge contestatie la tiltul pentru ca este prescris?
Multumesc!
Sunt foarte multe aspecte aici...

Executarea silita se va indrepta impotriva mostenitorilor, insa executorul judecatoresc trebuie sa aiba titlu de mostenitor pentru acest lucru. Adica se va adresa unui notar pentru dezbaterea succesorala sau instantei.
Daca nu are ce executa...este posibil ca acel creditor sa mearga pe anularea contractului de vanzare cumparare facut celor doi fii deoarece a fost intocmit in frauda creditorilor. Astfel ca in patrimoniul codebitoarei in viata si in patrimoniul mostenitorilor debitorului decedat va reintra acel apartament care va putea fi urmarit de creditori.
Legislatia actuala, Noul cod civil a venit cu ceva nou, protejarea creditorilor. Se acord o atentie deosebita acestora.
Dupa parerea mea șanse prea mari cu acea contestatie nu aveti, avand in vedere ca se poate demonstra foarte usor de creditor ca nu ati avut buna credinta in momentul in care ati instrainat bunul si ati facut o in frauda lor.
Dar nu este prescrisa datoria? Pentru ca au trecut mai mult de 3 ani de la ultima plata ?din 2009
Ne putem trezi cu alte surprize?
Cum este posibil ca un executor judecatoresc sa deschida dosar de executare pentru un credit prescris?
Pe ce baza?
gi-jane2, moderator
D-le avocat, soacra nu contesta in calitate de mostenitor, ci de debitor.
Mai departe, legea zice asa

Art. 1114

Efectele acceptării

(1) Acceptarea consolidează transmisiunea moştenirii realizată de plin drept la data decesului.

(2) Moştenitorii legali şi legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile şi sarcinile moştenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proporţional cu cota fiecăruia.

Asa ca datoria poate creste oricat ca mostenitorii platesc din ce mostenesc.. din masina aia adica.
Soacra insa.. ca renunta sau nu la mostenire nu conteaza, ea e DEBITOR in contract cu banca.

@mai mult decat sa conteste soacra si sa invoce implinirea termnului de prescriptie, nu are ce face si gata.
Va multumesc foarte mult!!!
gi-jane2 a scris:

D-le avocat, soacra nu contesta in calitate de mostenitor, ci de debitor.
Mai departe, legea zice asa

Art. 1114

Efectele acceptării

(1) Acceptarea consolidează transmisiunea moştenirii realizată de plin drept la data decesului.

(2) Moştenitorii legali şi legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile şi sarcinile moştenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proporţional cu cota fiecăruia.

Asa ca datoria poate creste oricat ca mostenitorii platesc din ce mostenesc.. din masina aia adica.
Soacra insa.. ca renunta sau nu la mostenire nu conteaza, ea e DEBITOR in contract cu banca.

@mai mult decat sa conteste soacra si sa invoce implinirea termnului de prescriptie, nu are ce face si gata.

Este interesant faptul ca oarecum suntem pe aproape cu parerile...desi pareau divergente...

Si eu am zis ca trebuie stiut exact cum e cu soacra si cu izvorul juridic al obligatiei in ceea ce priveste efectul juridic ca urmare a acceptarii mostenirii.
Adica relevanta juridica obligationala daca ar avea sau nu efecte juridice distincte.

In lege nu scrie ca orice datorie ingheata cu privire la drepturile celor care preiau activul si pasivul mostenirii in calitate de mostenitori, in sensul ca dobazile si penalitatile de intarziere isi pierd izvorul juridic.
Deci, suntem de acord ca obligatia juridica nu inceteaza la decesul persoanei mostenite.
Problema ramane insa complicata pe alte aspecte juridice...

In aceste conditii, pasivul succesoral va fi format din intreaga obligatie juridica asumata prin contractul de credit.
Si aici a fost o eroare de calcul deoarece parea sa rezulte ca sustineti ca dreptul bancii inceteaza la decesul debitorului.
In realitate, inteleg ca nu ati sustinut asa.

Trebuie calculata intreaga suma datorata la momentul dezbaterii mostenirii pentru a nu aparea un rest de datorii ulterior momentului acceptarii mostenirii si a creearii unei situati echivoce cu privirea la cuantumul cert al creantei.

Daca se stie suma exacta din pasiv vom cunoaste exact daca pasivul depaseste sau nu activul masei succesorale si nu vor aparea ulterior alte sume de bani datorate in mod surprinzator.

Si atunci situatia se limpezeste.

Cat priveste faptul ca soacra este debitoare in contract ar trebui cunoscut exact contractul pentru a se putea trage o concluzie.

Mostenitorul ar trebui sa declare contestatie la executare pentru defunct pentru ca prescriptia sa nu opereze numai pentru una dintre parti ci pentru ambele parti din contractul cu banca.
Adica prescriptia sa opereze pe intreaga datorie ca sa nu apara alte probleme juridice ulterioare intrucat izvorul obligational ar ramane valabil pentru partea de datorie a defunctului.

Asul 28, nu este suficient simplul fapt ca un debitor nu a achitat o datorie mai mult de 3 ani pentru a surveni termenul de prescriptie.
Aceasta afirmatie va poate da o speranta, dar de la speranta pana la prescriptie e drum lung...adesea...