Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restituire garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restituire garantie

este legal ca angajatorul sa restituie garantie retinuta (euro) dupa 6 luni de la incetarea contractului?pot face ceva ptr a o recupera mai repede..avand in vedere ca nu se acorda dobanda..etc..pur si simplu profita de banii nostrii..fiind vb in general de o garantie de 2.000 euro ptr sofer transport persoane international.
Legea nr.22/1969 prevede :
Art. 16 alin.1 - Garantia in numerar si dobinda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime. Unitatea este obligata, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre Casa de Economii si Consemnatiuni in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.

Adresati cererea patronului , directorului societatii prin care solicitati restituirea garantiei . In cerere mentionati si textul de lege mai sus mentionat.
De asemenea, puteti mentiona ca in caz de refuz sau de plata partiala nejustificata va veti adresa institutiilor abilitate pentru recuperarea acesteia.
Daca in contractul de garantie incheiat intre angajat si firma se specifica "pentru daunele ulterioare lichidarii, garantia se restituie in timp de 6 luni calendaristice", sunt obligat sa astept pana la 6 luni dupa garantie sau pot formula o cerere de eliberare a garantiei la data lichidarii?? Este legal ce s. a specificat in contract referitor la termenul acesta de asteptare de 6 luni?
Ervin1975, utilizator
Legea prevede ca, la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime, societatea este obligata sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile .....

Prin urmare, in situatia dvs trebuie sa ne mentionati daca s-a stabilit sau nu un prejudiciu ?
Nu este niciun prejudiciu, dar contractul de garantie specifica ca se restituie in termen de 6 luni de la lichidare. Este legal sa imi tina banii timp de 6 luni?
Legea prevede un termen de cel mult 10 zile, dar numai pentru situatiile in care nu s-a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime ...in opinia mea, nu este in concordanta cu prevederile legale acea mentiune de 6 luni.