Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

am nevoie de parerea unui specialist legat de dreptul de uzucapiune. Pentru mai multe detalii privind motivele astept mesaj privat . Va urma consultarea unui avocat, dar vreau sa-mi fac macar o idee vis-a-vis de acest drept inainte de a intreprinde actiunea si a invoca dreptul respectiv.
draga george,
cu parere de rau precizez ca nu am habar de "scaparile" avocatesti....termeni... probleme legate de mosteniri..drept de mostenire etc... Am "apelat" in acest forum in speranta ca va fi cineva care cat de cat sa-mi dea un fir de care sa ma leg....Sunt in momentul in care nu stiu ce sa aleg: sa ma "bat" cu fostul sot pt.. etc etc etc (1: partaj la bunuri la care NU ARE DREPTUL!... 2. neplata pensie alimentara cu rea credinta....) sau dreptul la partea de mostenire in urma decesului bunicii ...asa cum (cat de cat) am dat de inteles la art postate anterior ... Probabil ca trebuie sa "merg" in paralel cu toate..dar nu stiu cum....
Pana acum nu a reusit nimeni (sau a fost prea complicat subiectul, probabil) sa ma lamureasca ce este cu "uzucapiunea"..... :(
seara buna,
firul pe care il gasesti pe acest forum este o opinie generala, fundamentata sau nu, pe care diverse persoane o emit despre problema ridicata. Firul pe care trebuie sa il apuci (si care nu este al Ariadnei) este sa pui toate actele in ordine si sa te duci cu ele la un avocat. Pe care il gasesti aici pe forum, mergand pe strada sau intreband un prieten. Doar in urma consultarii actelor si a raspunsurilor pe care tu le vei furniza se va putea contura o opinie cat de cat fundamentata. Sigur ca si forumul este util pentru a afla diverse opinii, insa pentru una cu "garantie", alege calea de mai sus
CAUT AVOCAT PENTRU UN PROCES DE UZUCAPIUNE
Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru uzucapiune (in cazul unui teren) ?

Va multumesc!
Pentru detalii referitoare la uzucapiune si pentru a afla in ce mod pot fi dobandite bunurile imobile pe calea uzucapiunii, puteti sa ma contactati la tel.072*.**.**.**, Av.Carmen Petrescu - Baroul Bucuresti
George, Avocat