Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... partile comune ale unui bloc(asociatie de locatari)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

partile comune ale unui bloc(asociatie de locatari)

Buna ziua,
Cf. art 3 din Legea 230/2007 "partile comune dintr-un condominiu care nu sunt apartamente/spatii cu alta destinatie"
Intrebarea mea: copertina de la ultimul etaj este in continuarea terasei blocului (la cca 5-70cm de atic; face parte din partile comune?
Pe aceasta copertina s-a adunat zapada inghetata care cazand a detriorat unitatea exterioara a unui aparat de aer conditioant de la un etaj inferior. Propietarul imi cere sa-i platesc reparatiile. cum este corect?
Va multumesc
Dana Barbu
Nu ne-ati spus cum ati conceput adresa catre primarie! Au dat si ei un raspuns asa cum s-au priceput.
Ati precizat ca aceasta a fost construita odata cu reabilitarea blocului?
Puteti sa postati continutul adresei si raspunsul primariei? Sa ne facem o idee.

Un lucru este cert. Atata timp cat copertina respectiva nu ati contruit-o dvs. atunci nu va apartine.
In cadrul reabilitarii se fac lucrari numai la partile comune cu exceptia tamplariei pvc de la ferestre si balcoane care sunt parte din proprietatea individuala.