Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am fost disponibilizat fara demisie sau concediere, ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am fost disponibilizat fara demisie sau concediere, ce pot face?

am lucrat intr-o firma de distributie si la 1 iulie am fost data afara pe motiv ca se reduc cheltuielile, ca treaba nu mai merge, bla,bla.totul s-a facut verbal, fara demisie din partea mea, fara nimic scris din partea lor.au trecut 2 luni si jumatate si eu nu am nici acum cartea de munca.ce pot face in acest caz?
dar nu a fost nicidecum asa, nimic legat de disciplina
Atunci urmati sfaturile colegilor mei si mergeti la ITM sa va interesati ce s-a intamplat cu contractul dumneavoastra de munca. In urma discutiilor cu cei de acolo puteti face sesizare in scris. Succes!
va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
La fel consider si eu ca nu prea mai aveti sanse sa rezolvati ceva. A expirat si termenul de 30 zile in care puteati contesta, la tribunalul in a carui raza teritoriala va aflati, dispozitia de incetare a CIM. Puteati beneficia de somaj , daca era incetat CIM pe baza art 65/1( concediere)