avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... minora a vandut apartamentul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

minora a vandut apartamentul

o minora a vandut apartamentul. Era casatorita,sotul era plecat peste hotare. Parintii sotului nu sunt de acord cu decizia minorei ,deoarece ea a luat toti banii ei. Parintii sotului (si el)doresc sa primeasca si ei ceva din venitul pe baza vanzarii apartamentului,deoarece au pus si ei bani la cumpararea acestuia. Insa apartamentul era scris pe minora.
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 19:43, 17 Septembrie 2009
Da,intradevar,prin casatorie,femeia minora capata acapacitate deplina de exercitiu fiind perfect capabila de a incheia un act juridic de dispozitie.Utilizatorul spune destul de clar in mesajul dumnealui,faptul ca,apartamentul era pe numele minorei si,ca atare,nu exista posibilitatea sa fi existat procura din partea sotului datorita faptului ca ,bunul este considerat in acest caz,bun propriu.Vhiar daca el este dobandit in timpul casatoriei dar contractul de vanzare cumparare sau orice alt act de donatie ,etc este realizat asupra bunului imobil in discutie doar pe numele minorei,sotul nu are absolut nici un drept in ceea ce priveste venitul obtinut prin vazarea bunului propriu....si mai cu seama,din cate am inteles din mesajul utilizatorului,minora a vandut apartamentul pentru a aputea acoperi datoriile sotului sau din cauza faptului ca el avea datorii...deci...se demonstreaza oarecum buna credinta a minorei si nu se va pune problema in nici un caz ca el sa poata avea pretentii la bunul in speta.
Luciana Macovei a scris:

Da,intradevar,prin casatorie,femeia minora capata acapacitate deplina de exercitiu fiind perfect capabila de a incheia un act juridic de dispozitie.Utilizatorul spune destul de clar in mesajul dumnealui,faptul ca,apartamentul era pe numele minorei si,ca atare,nu exista posibilitatea sa fi existat procura din partea sotului datorita faptului ca ,bunul este considerat in acest caz,bun propriu.Vhiar daca el este dobandit in timpul casatoriei dar contractul de vanzare cumparare sau orice alt act de donatie ,etc este realizat asupra bunului imobil in discutie doar pe numele minorei,sotul nu are absolut nici un drept in ceea ce priveste venitul obtinut prin vazarea bunului propriu....si mai cu seama,din cate am inteles din mesajul utilizatorului,minora a vandut apartamentul pentru a aputea acoperi datoriile sotului sau din cauza faptului ca el avea datorii...deci...se demonstreaza oarecum buna credinta a minorei si nu se va pune problema in nici un caz ca el sa poata avea pretentii la bunul in speta.

Sotul poate cere cel mult despagubiri cu privire la imbunatatirile pe care le-a efectuat impreuna cu minora in privinta imobilului respectiv daca va putea demonstra prin inscrisuri sau orice alte mijloace de proba ca,intradevar a participat la astfel de imbunatatiri sau cheltuieli prin care au fost aduse elemente noi la structura,etc imobilului.
"capacitate"scuzati greselile....
Imi cer scuze, insa de cand este un bun dobandit prin vanzare-cumparare, in timpul casatoriei, bun propriu?????????? In baza carei legi?? Codul familiei prezuma bun propriu doar cel dobandit prin donatie, daca donatorul nu a stipulat altfel, insa de vanzare-cumparare, n-am auzit pana acum. Chiar daca este doar unul dintre soti trecut pe contractul de vanzare-cumparare, legea prezuma acel bun ca fiind bun comun!! (cel putin pana la intrarea in vigoare a noului Cod civil, care prevede regimul separatiei de bunuri...)
Singura varianta care-mi trece prin minte, ar fi cumpararea unui bun cu banii proveniti dintr-o donatie exclusiva in favoarea celui care cumpara...dar si asta e discutabil.
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2009
Kyandra, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj imobil  elena Dragomir elena Dragomir Am primit bani de la mama din vanzarea unui imobil si am cumparat un alt apartament. Eram casatorita. Acum doresc sa il vand dar trebuie sa fac partajul. ... (vezi toată discuția)
Bun propriu, sau nu danageo danageo Buna ziua! Impreuna cu sotul meu am achizionat un apartament. In actul de vanzare-cumparare este precizat faptul ca banii sunt donatie de parintii mei mie, ... (vezi toată discuția)
Imobil cumparat ca bun proriu in timpul casatoriei stefi_gv stefi_gv in anul 2001 am cumparat cu sotul meu un apartament la pretul de 75 mil. am dat 30 mil avans deoarece ap era ipotecat in decurs de cca 3 ani am folosit ... (vezi toată discuția)