avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare in timpul somajului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare in timpul somajului

18.o8.2008 pana la 31.07.2009 somaj. 01.08.2009 pana la 31.08.2009 angajat. mai pot beneficia de somaj ?
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2009
ContSters103795, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:54, 22 Septembrie 2009
Daca v-ati angajat pe perioada determinata cand erati inca in plata indemnizatiei de somaj, dupa expirare CIM mergeti la AJOFM si solicitati reluarea in plata a aceluiasi dosar de somaj (nu se reia implicit, ci trebuie cerere).
In aceasta situatie nu puteti deschide alt dosar de somaj dupa incetrea acestui contract de munca.
revin la intrebare mai detaliat. Am lucrat 20 ani.Somaj l2luni.Angajat pentru o luna in ultima luna de somaj. Mai pot beneficia de aceeasi perioada de acordare a ajutorului de somaj pe care anm avut-o anterior ?
1. De fiecare data cand solicitati indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti cele doua conditii pe care vi le-am spus.
2. Adica, daca scadeti din ultimele 24 de luni cele 11 luni de somaj, in cele 13 luni ramase trebuie sa aveti 12 lucrate.
daca la data depunerii unei cereri pentru reluarea platii unui ajutor de somaj nu mai este indeplinita conditia: in ultimele 24 de luni sa ai lucrate 12 luni, se mai acorda ajutorul de somaj, tinandu-se cont de conditiile existente la depunerea dosarului de somaj ?
1. daca reluati acelasi dosar de somaj (dupa angajar pe per. determinata de 1 luna), nu se mai verifica inca odata conditiile de acordare, ele au fost indeplinite cand ati depus dosarul initial, la reluare doar se repune in plata.

2. daca depuneti un nou dosar de somaj (la expirarea unui contract pe per.determnata se poate solicita acordare de somaj), atunci trebuie sa aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni de la data la care depuneti si vi se accepta dosarul de somaj.

Alte discuții în legătură

Somaj alf36 alf36 Buna ziua. Am nevoie de o informatie legata de ajutorul de somaj. La 2 luni de la intrarea in somaj , daca obtii un nou loc de munca si la mai putin timp ... (vezi toată discuția)
Drept somaj - dupa somaj sunny2306 sunny2306 am fost angajat 29 ani.din 09-04-2008 am intrat in somaj pina in 23-03-2009.din 24-03-2009 m-am angajat cu contract de munca nedeterminat. pot sa mai ... (vezi toată discuția)
Somaj oana-cecilia oana-cecilia Buna seara, as dori sa pun si eu o intrebare referitoare la ajutorul de somaj. Daca o persoana beneficiaza de ajutor de somaj si intre timp se angajeaza ... (vezi toată discuția)