Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare in timpul somajului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare in timpul somajului

18.o8.2008 pana la 31.07.2009 somaj. 01.08.2009 pana la 31.08.2009 angajat. mai pot beneficia de somaj ?
ContSters103795, utilizator

angajat pentru perioada determinata de o luna in timpul perioadei de somaj. Pot beneficia din nou de intreaga perioada de ajutor de somaj daca am lucrat 12 luni in ultimele 24 de luni ?

nu...
cer_senin, utilizator
Daca in timpul somajului va angajati pe o perioada determinata, somajul se intrerupe (se suspenda) si, dupa incetarea CIM pe perioada determinata, se rei de acolo de unde a ramas pana la terminatrea perioadei initiale de somaj.
bunadimineata ! eu am terminat liceul vreau imediat sa urmez o facultate este posibil dupa ce ma inscriu la facultate sa imi iau cei 300 de euro sau cat se da pentru elevii care sunt la peste 50 km de casa ???va multumesc?
1. Ceea ce spuneti dvs. nu este precizat in nici o lege. De unde ati scos-o?
2. V-am mai raspuns pe
www.avocatnet.ro/content/for...
3. Daca beneficiati de indemnizatie de somaj, in momentul in care deveniti student anuntati AJOFM pentru sistarea acesteia. In caz contrar veti suporta rigorile legii penale.