avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare in timpul somajului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare in timpul somajului

18.o8.2008 pana la 31.07.2009 somaj. 01.08.2009 pana la 31.08.2009 angajat. mai pot beneficia de somaj ?
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2009
ContSters103795, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:54, 22 Septembrie 2009

angajat pentru perioada determinata de o luna in timpul perioadei de somaj. Pot beneficia din nou de intreaga perioada de ajutor de somaj daca am lucrat 12 luni in ultimele 24 de luni ?

nu...
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2009
cer_senin, utilizator
Daca in timpul somajului va angajati pe o perioada determinata, somajul se intrerupe (se suspenda) si, dupa incetarea CIM pe perioada determinata, se rei de acolo de unde a ramas pana la terminatrea perioadei initiale de somaj.
bunadimineata ! eu am terminat liceul vreau imediat sa urmez o facultate este posibil dupa ce ma inscriu la facultate sa imi iau cei 300 de euro sau cat se da pentru elevii care sunt la peste 50 km de casa ???va multumesc?
1. Ceea ce spuneti dvs. nu este precizat in nici o lege. De unde ati scos-o?
2. V-am mai raspuns pe
www.avocatnet.ro/content/for...
3. Daca beneficiati de indemnizatie de somaj, in momentul in care deveniti student anuntati AJOFM pentru sistarea acesteia. In caz contrar veti suporta rigorile legii penale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj alf36 alf36 Buna ziua. Am nevoie de o informatie legata de ajutorul de somaj. La 2 luni de la intrarea in somaj , daca obtii un nou loc de munca si la mai putin timp ... (vezi toată discuția)
Drept somaj - dupa somaj sunny2306 sunny2306 am fost angajat 29 ani.din 09-04-2008 am intrat in somaj pina in 23-03-2009.din 24-03-2009 m-am angajat cu contract de munca nedeterminat. pot sa mai ... (vezi toată discuția)
Somaj oana-cecilia oana-cecilia Buna seara, as dori sa pun si eu o intrebare referitoare la ajutorul de somaj. Daca o persoana beneficiaza de ajutor de somaj si intre timp se angajeaza ... (vezi toată discuția)