Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare in timpul somajului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare in timpul somajului

18.o8.2008 pana la 31.07.2009 somaj. 01.08.2009 pana la 31.08.2009 angajat. mai pot beneficia de somaj ?
ContSters103795, utilizator
1. Mai citit inca o data ce s-a scris mai inainte si veti gasi raspunsul.
2. Daca perioada de somaj a fost suspendata (intrerupta) de un CIM pe perioada determinata, la incetarea CIM se reia perioada de somaj de acolo de unde a ramas si se continua pana la expirarea perioadei initiale de somaj.
daca conditia "12 luni lucrate in ultimele 24 de luni de la data la care se depune si se accepta dosarul de somaj" nu este indeplinita, deoarece persoana a fost cu contractul de munca suspendat pentru ca se afla in concediu de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani, nu se acepta dosarul? inapoi la firma nu te primeste , postul e unul singur , si ocupat, :stunned:,iar norma de lucru a fost micsorata si salariul la fel.
Daca c.i.m. a fost suspendat pentru CIC, in calculul stagiului de cotizare pentru somaj se ia perioada dinaintea suspendarii c.i.m. (stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.)
care este termenul de depunere a cererii pentru ajutor somaj de la data incetarii contractului de munca si daca perioada de somaj se considera de la data incetarii contractuluui de munca sau de la data inregistrarii cererii ?
care este termenul de depunere a cererii pentru reluarea platii de somaj dupa o perioada de lucru determinata in timpul somajului ?
1. Daca dosarul se depune la AJOFM in termen de 30 de zile de la data concedierii, perioada de somaj incepe de la aceasta data.
2. Daca dosarul se depune dupa 30 de zile (dar nu mai tarziu de 12 luni) perioada de somaj incepe de la data depunerii dosarului.