Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Denuntare unilaterala contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Denuntare unilaterala contract inchiriere

Buna seara,

Din ce am citit pe internet si prin articolele noi ale Codului Civil am inteles ca un contract de inchiriere poate fi denuntat unilateral de catre locator cu respectarea unui preaviz de 60 de zile si ca aceasta denuntare trebuie facuta in scris catre locatarul imobilului.
Eu am in contract aceasta clauza specificata: "Denuntarea unilaterala se face cu acordul ambelor parti cu un preaviz de 30 de zile".
Asta inseamna ca mai poate denunta locatorul contractul fara acordul meu ca locatar?

Multumesc anticipat!
ctbv2015, utilizator
Eu in contractul de inchiriere am o clauza asemanatoare, dar cu plata unei despagubiri daca denuntarea este unilaterala.
O sa am grija pe viitor.