Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu pt nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu pt nastere

buna ziua. sunt angajata in 2 locuri de munca si am nascut de curand. doresc sa fac o cerere la ambele locuri de munca pt acordarea acelui salariu ajutor, corespunzator unui salariu mediu pe unitate. la unul din locurile de munca sunt angajata ca un sfert de norma. as dori sa va intreb daca in aceste conditii la acest al doilea loc de munca voi primi numai un sfer din acel salariu mediu pe unitate care se da cand nasti, si nu unul intreg. multumesc
In primul rand CCM-ul la nivel de unitate se negociaza de patronat pe de o parte si sindicat sau reprezentantii salariatilor,pe de alta parte,urmand a se aduce la cunostinta tututuror salariatilor.

In al doilea rand dvs. aveti obligatia respectarii CCM-ului la nivel de unitate,si ma intreb cum va indepliniti aceasta obligatie,daca nu stii ce scrie in el?

In al treilea rand angajatorul este obligat sa va dea toate lamuririle vis-a-vis de drepturile dvs., calcul si plata,si nu inteleg ,adica in baza carui cadru legal nu are voie, pt ca nu cererti informatii despre alta persoana!

De retinut este faptul ca orice drept salarial se plateste urmare a unei solicitari din partea dvs.

Angela D, Consultant resurse umane
Avem noi o companie ciudata. Se considera ca daca oamenii nu isi stiu drepturile nu le vor cere si toata lumea se uita urat la cei care o fac totusi.
Banuim ca sunt drepturi in acel contract colectiv superioare celui la nivel national, pe care le cer si de care beneficiaza doar cei care trebuie sa stie de aceste drepturi.
Lucrand la HR stiu sigur ca avem contract colectiv de munca si ca sunt prevederi in favoare angajatilor pe care ei nu doresc sa le folosim.

Obligatiile sunt sigura ca ni le-au spus ei in alte forme.

Colega mea de la salarii a incercat sa ma ajute cu cateva informatii si i s-a atrasa atentia. Mi-a spus in mare secret ca a fost mustrata si ca nu ma mai poate ajuta.
O rugasem sa imi explice cat imi va scadea indemnizatia din prenatal daca o sa am concedii medical in perioada urmatoare (am unele probleme cu sarcina si medicul mi-a recomandat sa intru in medical pentru a sta in pat).
Ea mi-a spus ca prevederea legata de compensare exista in contractul colectiv si ca se compenseaza net pe net.
Dupa ce a fost mustrata a preferat sa nu imi mai raspunda la intrebari.

E posibil sa creada ca se face compensarea net pe net sau sa imi dea informatii false ca sa nu mai depun cererea ?
1. CCM nu este secret. El a fost semnat de reprezentantii patronatului si de cei ai salariatilor si trebuie adus la cunostinta tututror angajatilor pentru ca este"legea partilor".
2. CCM se aduce la cunostinta salatiatilor in momentul semnarii CIM sau dupa ce CCM a fost inregistrat la DMPS.
3. Puteti face sesizare la DMPS si chiar si la ITM pentru ca nu vi se asigura accesul legal la CCM.
Daca aveti sindicat l-a semnat de ce nu va adresati lor?
Nu avem sindicat, au fost desemnati niste reprezentanti ai angajatilor, nu am nici cea mai vaga idee cine sunt acestia.

Nu cred ca e cazul sa fac sesizari, mai ales ca dupa aia o sa imi faca probleme si nu merita. Sunt un pic protejata de sarcina si nu ma pot concedia, dar imi pot face viata amara pana intru in prenatal si ma pot intarzia cu adeverintele pentru medic sau pentru dosarul de CIC.
O sa cer compensarea pentru 6 sapt cat scrie in CCMUNN, macar atat de mi-ar da.