Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu pt nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu pt nastere

buna ziua. sunt angajata in 2 locuri de munca si am nascut de curand. doresc sa fac o cerere la ambele locuri de munca pt acordarea acelui salariu ajutor, corespunzator unui salariu mediu pe unitate. la unul din locurile de munca sunt angajata ca un sfert de norma. as dori sa va intreb daca in aceste conditii la acest al doilea loc de munca voi primi numai un sfer din acel salariu mediu pe unitate care se da cand nasti, si nu unul intreg. multumesc
Revin cu mici clarificari: eu voi naste in ian 2010. Am tarifarul 1200brut. Nu avem CCM. Daca solicit acest lucru in scris voi primi:
in ian-->
1. Indemnizatia de maternitate 85% BC;
2. Un salariu mediu unitate, cf art. 51, lit b CCMUNN 2007-2010;
3. Diferenta Indemni maternitate si salariul tarifar.

in feb-->
1. Indemnizatia de maternitate 85% BC;
2. Diferenta Indemn. maternitate si salariul tarifar doar pe 2 sapt (1/2 luna).

a.Daca nu solicit in scris ce se intampla?
b.Ce se intampla cu salariatele care au nascut si care nu au solicitat aceste drepturi (nu au primit bani)?
c. Conform politicii de benefici a firmei mi se acorda o suma fixa in cazul nasterii. Mai beneficiez de banii legali (vezi pct 2 si 3 mai sus) daca primesc si acest beneficiu intern?
Anca
nu raspunde nimeni?
anca55 a scris:

nu raspunde nimeni?

Si eu sunt foarte interesata de raspuns!
Multumesc anticipat, Liliana
Daca angajatorul nu vrea sa acorde banii de buna voie, conform legii, puteti cere in instanta acesti bani in termen de 3 ani de la nasterea dreptului respectiv. Dupa aceea sumele se prescriu si nu le mai puteti cere.
anca55 a scris:

Revin cu mici clarificari: eu voi naste in ian 2010. Am tarifarul 1200brut. Nu avem CCM. Daca solicit acest lucru in scris voi primi:
in ian-->
1. Indemnizatia de maternitate 85% BC;
2. Un salariu mediu unitate, cf art. 51, lit b CCMUNN 2007-2010;
3. Diferenta Indemni maternitate si salariul tarifar.

in feb-->
1. Indemnizatia de maternitate 85% BC;
2. Diferenta Indemn. maternitate si salariul tarifar doar pe 2 sapt (1/2 luna).

a.Daca nu solicit in scris ce se intampla?
b.Ce se intampla cu salariatele care au nascut si care nu au solicitat aceste drepturi (nu au primit bani)?
c. Conform politicii de benefici a firmei mi se acorda o suma fixa in cazul nasterii. Mai beneficiez de banii legali (vezi pct 2 si 3 mai sus) daca primesc si acest beneficiu intern?
Anca

- pentru sarcina si lauzie (126 zile) nu trenbuie solicitare scrisa,aduceti certificatul de concediu medical,acesta are statut de ordin de plata
-cererea se face pentru un salar mediu pe unitate
-cererea se face pentru diferenta de salar adica 6 sapt *7=42 zile