Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu din 2015, pierdut?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu din 2015, pierdut?

Am constatat ca mai am zile de concediu din 2015. Daca stiu bine se pot lua in 18 luni de la sfarsitul lui 2015, deci termenul ar fi expirat in iunie anul acesta.

Pot sa mai cer plata acestor zile? De luat cred ca nu se mai pot. Sau s-au pierdut complet?
Acele zile se pot lua de catre angajat, insa dupa expirarea celor 18 luni angajatorul nu mai are obligatia de a le acorda.

Zilele de Co neefectuate se compenseaza in bani la incetarea c.i.m.
Dus la extrem, daca peste 10 ani mi-as da demisia atunci as putea cere retroactiv banii pe acele zile de concediu?
Radu Palu, utilizator
In principiu, da.

In cazul unei actiuni in instanta, termenul de prescripţie este cel mentionat de art. 268 alin. (2) din Codul muncii, respectiv cererea în instanţă a salariatului va putea fi formulată în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului.

Daca salariatul nu va solicita in instanta acordarea CO,sau acordarea sumelor compensatorii în cazul neefectuării concediului, în termenul de prescripţie, angajatorul/instanta va putea invoca excepţia prescripţiei dreptului la acţiune pentru drepturile ce nu sunt solicitate în termenele de prescripţie prevăzute de lege.

Prin urmare, compensarea in bani a CO neefectuat este limitata numai la actiunea in instanta, angajatorul putand compensa in bani si CO neefectuat de peste 3 ani.
Data nasterii dreptului fiind 18 luni de la terminarea anului calendaristic pt. care se cere compensara CO?
Data nasterii dreptului la actiune pentru compensarea in bani a CO neefectuat este data incetarii c.i.m.